جامعه فرانهوفر؛ پدرخوانده‌ فناوری جهان
«جامعه فرانهوفر» (Fraunhofer-Gesellschaft) را می‌توان گُل سَر سبد نهادهای پژوهشی آلمان در حوزه تحقیقات علوم کاربردی دانست؛ اصلی‌ترین سازمان‌ تحقیقات‌ علوم کاربردی‌ اروپا و یکی از بازیگران اصلی در مهم‌ترین حوزه‌های فناوری که می‌توان آن را یکی از «پدرخوانده‌های» فناوری جهان نامید.

به گزارش ایسنا، آلمان به عنوان قطب صنعتی اتحادیه اروپا،‌ مؤسسه‌های تحقیقاتی زیادی را در خود جای داده است از جمله «جامعه فرانهوفر»، «جامعه ماکس پلانک» و «بنیاد پژوهش آلمان» که ستون‌های اصلی دانش، نوآوری و پژوهش این کشور محسوب می‌شوند.

اما جامعه فرانهوفر یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های پژوهشی در سطح بین‌المللی، بزرگ‌ترین سازمان‌ پژوهشی علوم کاربردی اروپا است که که ارتباط گسترده‌ای با مراکز پژوهشی در سراسر جهان دارد.

این سازمان در سال ۱۹۴۹ میلادی فعالیت خود را فقط با ۳ کارمند شروع کرد و به احترام «یوزف فون فرانهوفر»، پژوهشگر، مخترع و کارآفرین آلمانی به نام «جامعه فرانهوفر» نامگذاری شد. اکثریت جمعیت ۲۹ هزار نفری کارمندان «جامعه فرانهوفر» را دانشمندان و مهندسان برجسته‌ تشکیل می‌دهند. بودجه پژوهشی این سازمان عظیم تحقیقاتی بالغ بر ۲.۸ میلیارد یورو (۳ر۱۶ میلیارد دلار) است که ۲ر۴ میلیارد یورو آن از طریق قراردادهای پژوهشی تأمین می‌شود. دو سوم درآمد قراردادهای پژوهشی مربوط به پروژه‌های تحت حمایت دولت یا صنعت است.

هدفگذاری «جامعه فرانهوفر»، تشکیل چارچوبی ایده‌آل برای پژوهش و توسعه در سطح آلمان و قاره اروپا است. دپارتمان‌های سیاست علم و منطقه تحقیقاتی اروپا، نقش تسهیل‌کننده را برای تصمیم‌گیران و پژوهشگران برای دستیابی به این هدف ایفا می‌کنند.

«جامعه فرانهوفر» دامنه پژوهش‌ها و فعالیت‌های خود را به قاره سبز محدود نکرده و ‌در حوزه تعاملات بین‌المللی هم بسیار فعال است و با شُرکایی در اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، سنگاپور همکاری می‌کند. دفترهای نمایندگی و مشاوران ارشد این سازمان در سراسر جهان،‌ پلی برای ارتباط بین بازارهای محلی و «جامعه فرانهوفر» هستند و فعالیت آنها بر بازاریابی و گسترش کسب و کار متمرکز است.

«جامعه فرانهوفر» ۷۵ مؤسسه تحقیقاتی مجزا دارد که هر کدام به پژوهش در حوزه‌های مختلف از جمله سلامت و محیط‌ زیست، حفاظت و امنیت، حمل و  نقل، تولید و خدمات، ارتباطات و دانش، انرژی و مواد خام و سایر حوزه‌های تحقیقاتی می‌پردازند.

مؤسسه‌های مربوط به حوزه سلامت شامل مؤسسه زیست‌پزشکی، پزشکی دیجیتال، مهندسی پزشکی فردی و مبتنی بر سلول، سم‌شناسی و پزشکی تجربی، داروشناسی و سلول‌درمانی و ایمنی‌شناسی هستند. مؤسسه مهندسی زیست‌پزشکی هم به توسعه دستگاه‌ها و فناوری‌های مرتبط با مهندسی پزشکی، زیست‌ سلولی مولکولی و فناوری نانو مانند ایمپلنت‌ها و پروتزهای عصبی می‌پردازد.

مؤسسه سم‌شناسی و پزشکی تجربی بر سلامت انسان تمرکز دارد و بیش از چهار دهه از فعالیت آن می‌گذرد. پژوهش‌های این مؤسسه بر دو جنبه مهم شامل: محافظت از انسان‌ها در برابر مواد مضر به ویژه ذرات معلق در هوا اعم از گازها، ذرات، الیاف یا نانومواد و همچنین، بررسی و توسعه رویکردهای تشخیصی و درمانی در هر دو سطح پیش بالینی و بالینی متمرکز است.

مؤسسه سلول‌درمانی و ایمنی شناسی هم به دنبال بررسی و توسعه راه‌حل‌هایی برای مشکلات خاص در ارتباط با پزشکی، علوم زندگی و مهندسی است. یکی از وظایف اصلی این مؤسسه، انجام تحقیقات قراردادی برای مؤسسه‌هایی است که در حوزه زیست‌فناوری، داروسازی و مهندسی پزشکی کار می‌کنند. این مؤسسه با مؤسسات بیمارستانی کار می‌کند و علاوه بر تولید محصولات دارویی، به انجام آزمایش‌های کیفی می‌پردازد.

در حوزه انرژی و تغییرات جوی نیز مؤسسه‌های فرانهوفر در زمینه زیرساخت‌های انرژی و سیستم‌های زمین گرمایی، اقتصاد انرژی و فناوری سیستم زیست‌محیطی، سیستم‌های انرژی خورشیدی و انرژی بادی فعالیت می‌کنند.

منابع طبیعی جهان محدود هستند و بشر با سرعت زیاد در حال مصرف این منابع است. این موضوع باعث افزایش قیمت چنین منابعی به‌ویژه نفت، کُبالت و خاک‌های کمیاب می‌شود. به علاوه استخراج منابع طبیعی باعث آسیب‌های زیست‌محیطی بسیار از جمله انتشار گازهای گلخانه‌ای، آلودگی هوا، آب، خاک و کاهش تنوع زیستی می‌شود.

پژوهشگران «جامعه فرانهوفر» توجه ویژه‌ای به توسعه فناوری‌های کارآمد برای تولید انرژی و حفظ منابع دارند و تلاش می‌کنند تا از مصرف مواد اولیه و منابع تجدیدناپذیر گذر کرده و این فرآیند را به چرخه‌ای قابل بازیافت تبدیل کنند. هدف آلمان رسیدن به انتشار صفر خالص دی‌اکسیدکربن تا سال ۲۰۳۰ است و محققان در تلاشند با جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر به این هدف دست‌ یابند.

در بخش حفاظت و امنیت هم پژوهشگران فرانهوفر با هدف حفاظت از مردم در برابر حوادث و بلایای طبیعی، پژوهش‌های مختلفی را با هدف تشخیص زودهنگام، پیشگیری و رفع عواقب چنین رویدادهایی در دستور کار دارند.

بخش حمل و نقل هم یکی دیگر از حوزه‌های مورد علاقه پژوهشگران فرانهوفر است. اتحادیه حمل و نقل و ترافیک فرانهوفر راه‌حل‌هایی فنی و مفهومی برای بخش عمومی و صنعت توسعه می‌دهد. فرانهوفر با شناسایی پیشرفت‌های پیش‌رو و تمرکز بر برنامه‌های تحقیقاتی حمایت شده، دست به توسعه فناوری‌های کاربردی در زمینه حمل و نقل می‌زند. این مجموعه با بررسی نیازهای بازار، به توسعه راه‌حل‌های سیستمی در پروژه‌های مشترک چند مؤسسه‌ای می‌پردازد.

در زمینه خودرو، سیستم ریلی، هوانوردی و حمل‌و نقل آبی هم فرانهوفر فعالیت جدی دارد و به مقوله‌های سیستم‌های ایمنی و راحتی، حمل و نقل با انرژی کارآمد، سیستم‌های ترافیکی نوآورانه و زیرساخت‌های هوشمند نقل و انتقالات می‌پردازد.

در حوزه تولیدات باید گفت که گروه تولید و خدمات فرانهوفر متشکل از چندین مؤسسه این پژوهشکده با هدف همکاری در تحقیق و توسعه تولید محور است. گروه تولید فرانهوفر از آخرین یافته‌ها در صنعت مهندسی و علم اطلاعات استفاده می‌کند تا به ارائه خدمات در حوزه توسعه محصول، توسعه تولید، فناوری‌های تولید، ساخت‌وساز کارخانه و خودرو، رباتیک و مواد اولیه بپردازد.

گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات فرانهوفر، بزرگ‌ترین پژوهشکده فناوری اطلاعات در اروپا است. از تلفن‌های هوشمند گرفته تا شبکه برق و از اتاق عمل تا سیستم کمکی خودروها، همگی نیازمند فناوری اطلاعات هستند و زندگی روزمره بدون وجود این فناوری قابل تصور نیست.

سیستم‌های نرم‌افزاری به طور رو به رشدی در حال پیچیده‌تر شدن هستند و در وسایل روزمره تا تجهیزات پزشکی و صنعت رسانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. مؤسسه فناوری اطلاعات فرانهوفر در تمامی این موارد با شناخت بازارها و داشتن دانش فنی و کارشناسان خبره از شرکت‌ها برای غلبه بر چالش‌ها حمایت می‌کند. موضوعات مهم این حوزه شامل پردازش سیگنال‌های صوتی و تصویری، پردازش ابری، هوش مصنوعی، سیستم‌های ارتباطی، ‌شبیه‌سازی و امنیت شبکه است.

نسخه مناسب چاپ