کوتاه آموزشی
۲۰۰ نخبه غیر ایرانی در کشوردفترچه اقامت گرفتند

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره حمایت از نخبگان غیر ایرانی، گفت: بیش از ۴۵۰ نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و برای اقامت به کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات معرفی و بیش از ۲۰۰ نفر از آنها موفق به دریافت حمایت مذکور شدند.

به گزارش ایسنا، پرویز کرمی گفت: ایران نزدیک به ۴ دهه است که جمعیت بالایی از مهاجران را میزبانی می‌کند. بسیاری از این مهاجران با وجود مشکلات زیادی که سر راه تحصیل و کسب و کارشان در ایران بود، توانستند موفقیت های بالایی کسب کنند و به عنوان نخبگان دانشی و تخصصی در ایران بمانند. کرمی افزود: استفاده درست از این ظرفیت عظیم انسانی به دغدغه‌ای بدل شده بود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین‌المللی به آن پاسخ داد و حمایت‌های ویژه‌ای را برای متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی در نظر گرفت. در قالب این برنامه مجموعه‌ای از خدمات و تسهیلات برای مهاجران نخبه و کارآفرین، تعریف شد که یکی از این تسهیلات، ارائه دفترچه اقامت ویژه‌ به مدت سه تا پنج سال است. به گفته مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، آنها می‌توانند با داشتن دفترچه اقامت ویژه، به جز حق رای؛ از همه حقوق شهروندی در ایران برخوردار شوند.

نمایش فیلم‌های شهرام مکری در آکادمی فیلم و هنر بروکلین

«جنایت بی‌دقت» در کنار سه فیلم بلند دیگر از شهرام مکری طی سه روز در نیویورک به نمایش درخواهند آمد و این کارگردان، جمعه ششم اسفند و شنبه هفتم اسفند در جلسه پرسش و پاسخ با تماشاگران این فیلم ها شرکت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، «ماهی و گربه»، «اشکان،‌ انگشتر مبارک و چند داستان دیگر» و «هجوم» در این آکادمی به نمایش درمی‌آیند. آکادمی فیلم و هنر بروکلین مرکزی است با قدمتی صدوپنجاه ساله که به خاطر معرفی و تمرکز بر آثار نوآور و مدرن مشهور است.

انتقاد از بی اعتنایی نسبت به علوم مهندسی

آئین بزرگداشت مقام خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس با حضور روسای اسبق دانشگاه خواجه نصیر برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم مهندس سید حسن شفتی عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در تکریم مقام مهندس گفت: آنچه که حائز اهمیت است این است که در کشور ما نسبت به علوم مهندسی بی‌اعتنایی‌های زیادی صورت گرفته و باید اصلاح شود. این در حالیست که در تمامی کشورهای دنیا رشته های سازنده دانشگاه ها را رشته های مهندسی تشکیل می دهند. مهندس شفتی افزود: تاسف من این است که قدر حوزه مهندسی در کشور را ندانسته ایم و در قیاس با دانشگاه های دنیا از پتانسیل مهندسی در توسعه کشور استفاده نکرده ایم.

همچنین در این مراسم از دانش آموختگان حامی این دانشگاه یعنی مهندس حمید ذوالفقاری،دکتر امین عبدالله زاده سرپرست معاونت دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر عباس علی آبادی رییس هیئت مدیره و مدیر عامل مپنا قدردانی و تجلیل شد.

فراخوان تهرانی‌ها برای اهدای خون در آستانه سال نو

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به کاهش آمار اهدای خون در پایتخت، از مردم خواست که برای تامین خون مورد نیاز بیماران به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

به گزارش ایسنا،‌ دکتر محمدرضا مهدی زاده دعوت مردم برای حضور در مراکز اهدای خون را به دلیل نگهداشت ذخایر خون مورد نیاز بیماران و مراکز درمانی در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان عنوان کرد. مدیرکل انتقال خون استان تهران با تاکید بر ضرورت حضور مردم در مراکز اهدای خون و به طور ویژه در این روزهای پایانی سال، گفت: امیدواریم با همدلی و مشارکت بیشتر مردم مهربان پایتخت در این مدت زمانی باقیمانده تا نوروز ۱۴۰۱، به میزان مطلوب ذخایر خون و فرآورده های خون دست پیدا کنیم. وی افزود: از ابتدای شیوع بیماری کرونا و با رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی ثابت کردیم که یکی از نقاط امن برای حضور مردم در جامعه، مراکز اهدای خون هستند و مردم می توانند بدون هیچ نگرانی و با اطمینان خاطر، به یاری بیماران نیازمند به خون بشتابند.

نسخه مناسب چاپ