زمان پذیره نویسی صندوق املاک
یک مقام مسئول در شبکه بانکی از آغاز پذیره نویسی نخستین صندوق املاک و مستغلات در فرابورس طی سال آینده خبر داد.

کاوه دلسوز مدیر سرمایه گذاری یک بانک خصوصی که متولی راه اندازی نخستین صندوق املاک و مستغلات است در گفتگو با مهر درباره کارکرد صندوق‌های املاک و مستغلات (ریتس ها) Real Estate Investment Trust (REITs) اظهار کرد: صندوق‌های املاک و مستغلات یا ریتس ها قرار است منابع مالی را از مردم جمع آوری کرده و دارایی‌های خُرد را به دارایی‌های کلان در بخش املاک و مستغلات احداث شده اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه صندوق‌های املاک و مستغلات در بخش ساخت و ساز ورود نمی‌کنند، افزود: در این صندوق‌ها، با استفاده از منابع مردمی، در بخش املاک تکمیل شده اقدام به فعالیت اقتصادی شده و منافع حاصل از آن در بین دارندگان سهام یا یونیت‌های صندوق توزیع می‌شود.

فعال بازار سرمایه ادامه داد: از آنجایی که دارندگان یونیت‌های صندوق‌های املاک و مستغلات به صورت غیر مستقیم در بخش املاک و مسکن سرمایه گذاری می‌کنند، تغییرات قیمتی بخش مسکن باعث از بین رفتن سرمایه آنها نشده و ریسک این بازار برای دارایی‌های آنها کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: از دیگر مزایای صندوق‌های املاک و مستغلات، توزیع درآمدهای حاصل از واگذاری واحدهای مسکونی یا تجاریِ در اختیار این صندوق به بازار اجاره مسکن است.

دلسوز گفت: این موضوع که صندوق‌های املاک و مستغلات بتوانند مشکل بازار اجاره مسکن را حل کنند، صحت ندارد بلکه ممکن است به طور غیر مستقیم به بازار اجاره مسکن کمک کنند چون مشکلات بازار اجاره مسکن به اقتصاد کلان کشور بر می‌گردد و با کارکرد صندوق‌های املاک و مستغلات متفاوت است؛ چون وقتی ارزش ملک در طول یک یا دو سال دو برابر شده، طبیعتاً اجاره بها هم به تبعیت از افزایش ارزش ملک، رشد خواهد کرد.

وی درباره تأثیر صندوق‌های املاک و مستغلات در بازار مسکن تصریح کرد: در حال حاضر دارنده دارایی مثلاً ۵۰۰ میلیون تومانی نمی‌تواند در تهران یا بسیاری از شهرها ملک مورد نظر را خریداری کند اما با خرید یونیت‌های صندوق املاک و مستغلات می‌تواند دارایی خود را حفظ کند و همزمان با افزایش قیمت‌ها در بخش مسکن، ارزش دارایی دارنده یونیت‌ها هم رشد خواهد کرد. ضمن اینکه امکان خرید یونیت‌های خُرد به جای پس انداز ماهانه مثلاً پنج میلیون تومان را هم دارد.

کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: از دیگر مزایای صندوق‌های املاک و مستغلات این است که بانک‌ها به جای ورود به بازار مسکن و ایجاد تلاطم در این بازار، صندوق‌های املاک و مستغلات که کاملاً شفاف هستند تأسیس کرده و علاوه بر واگذاری املاک و واحدهای مسکونی در اختیارِ خود در بازار سرمایه، ارزش دارایی‌های راکد آنها به دارایی‌های جاری و روان تبدیل می‌شود که به راحتی و به سرعت و بدون تشریفات مزایده، واحدهای مسکونی خود را در بازار به فروش برسانند؛ ضمن اینکه وقتی واحدهای مسکونی به یونیت‌ها یا سهام‌های قابل معامله تبدیل می‌شوند، این خرید و فروش نیز به راحتی انجام خواهد شد. البته فرآیند ارزش گذاری واحدهای مسکونی در صندوق‌های املاک و مستغلات در یک روند کاملاً شفاف انجام می‌شود.

وی از دیگر کارکردهای صندوق‌های املاک و مستغلات را امکان کنترل راحت تر بازار اجاره مسکن با استفاده از اجاره داری حرفه‌ای دانست و گفت: در حال حاضر دولت و وزارت راه و شهرسازی به دنبال راه اندازی شرکت‌های اجاره داری حرفه‌ای هستند که به دلیل اختصاص مالیات به این شرکت‌ها، احتمال استقبال از آنها کم است؛ اما صندوق‌های املاک و مستغلات از مالیات معافند و می‌توانند جایگزین خوبی برای اجاره داری حرفه‌ای باشند.

دلسوز گفت: همچنین بر اساس ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، در صورتی که فردی بالای ۱۵۰ متر در تهران و ۲۰۰ متر در سایر شهرهای کشور واحد مسکونیِ در دست مستأجر داشته باشد، مشمول مالیات بر اجاره بها می‌شود اما درآمدهای صندوق املاک و مستغلات از محل اجاره بها در هر متراژی، معاف از مالیات است. حتی املاک لوکس و بزرگ متراژ هم در صورتی که در ذیل این صندوق‌ها باشند، از مالیات معاف

خواهند شد.

دلسوز درباره تفاوت صندوق‌های زمین و ساختمان با صندوق‌های املاک و مستغلات تأکید کرد: صندوق‌های زمین و ساختمان صرفاً برای ساخت مسکن و املاک است و دارنده پروانه و زمین مسکونی با ارزش گذاری آن در بورس و تأسیس صندوق زمین و ساختمان، به تأمین مالی ساخت از محل آورده‌های مردمی اقدام می‌کند.

نسخه مناسب چاپ