اموال تملیکی در بورس کالا
عضو هیات مدیره و معاون فروش اموال منقول سازمان اموال تملیکی چگونگی توافق برای عرضه اموال این سازمان در بورس کالا را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، سعید غلامی باغی، با بیان اینکه نحوه فروش اموال تحت اختیار سازمان هم اکنون از طریق مزایده‌های الکترونیک و حضوری است گفت: پس از دستور وزیر ‌امور اقتصادی و دارایی و در رابطه با اجرای برنامه‌های تحولی سازمان و همزمان با صدور فرمان ۹ ماده‌ای رئیس‌جمهوری در زمینه مبارزه با قاچاق و تعیین تکلیف کالاهای موجود در انبارهای این سازمان، برنامه ریزی لازم برای فروش بخشی از کالاهای تملیکی از طریق بورس کالا در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

وی ادامه داد:سازمان اموال تملیکی و سازمان بورس اوراق بهادار و شرکت بورس کالای ایران به این تصمیم رسیدند که بورس کالا می‌تواند یکی از بسترهای مناسب فروش کالاهای در اختیار سازمان اموال تملیکی باشد که تمام ویژگی‌های لازم از جمله شفافیت مبادلات، نظارت نهاد حرفه‌ای بر قیمت‌گذاری و فرآیند تحویل کالا در آن گنجانده شده است.

به گفته غلامی، فروش اموال در بستر بورس کالا، ریسک خریدار و فروشنده را کاهش می‌دهد و مزایای عرضه کالا در بورس نسبت‌ به روش‌های دیگر فروش کالا بیشتر است.

در عین حال که بورس کالا دارای سابقه و تجربیات ارزشمندی است و هم‌اکنون روزانه شاهد خرید و فروش بخش عمده‌ای از کالاها توسط فعالان اقتصادی در این محیط هستیم. عضو هیات مدیره سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه اوایل شروع به کار بورس کالا، محدودیت‌هایی وجود داشت به این شکل که در تالارهای اصلی فقط کالاهای دارای استانداردهای خاص، قابل عرضه بودند افزود: اما اکنون شاهد این هستیم که با ایجاد تالارهای فرعی این فضا بسیار گسترش پیدا کرده و کالاهایی که حتی از استانداردهای اجباری برخوردار نیستند اما متقاضیانی دارند هم در تالارهای فرعی مورد عرضه قرار می‌گیرند.

معاون سازمان اموال تملیکی در مورد فرآیند فروش کالا از طریق بورس کالا گفت: پس‌ از پذیرش کالا و تنظیم امید نامه و طی کردن مراحل فنی و تخصصی که در بورس کالا وجود دارد، خریداران می‌توانند به انبارهای سازمان اموال تملیکی در سراسر کشور مراجعه کرده و وضع کمی و کیفی کالاها را ملاحظه کنند و بر این اساس بالاترین قیمت پیشنهادی خود را در فضای تالار فرعی بورس کالا مطرح نمایند و در صورت ارایه بالاترین قیمت در بین متقاضیان، کالا به ایشان واگذار می شود.

غلامی با اشاره به نحوه انتخاب کارگزار در رابطه با اجرایی شدن این موضوع توضیح داد: اولین گام برای ورود دستگاه‌های دولتی به عرصه بسترهای نوین مالی همانند بورس کالا، انتخاب کارگزار است که خوشبختانه سازمان اموال تملیکی در این زمینه هم رویکرد رقابتی دارد؛ به این معنا که فقط یک کارگزار خاص مدنظر این سازمان نیست و سیاست ما این است که همین ابتدای کار با دو یا سه کارگزار، فرایند فروش در بستر بورس کالا را شروع کنیم.

وی ادامه داد: به منظور انتخاب کارگزار، فراخوان عمومی در سایت سازمان اموال تملیکی درج‌ شده و از تمام کارگزاران بورس کالا درخواست داریم درصورت تمایل به همکاری، آمادگی خود را اعلام کنند تا سازمان بتواند طبق پارامترهای تعیین شده از سوی هیات‌های تخصصی، بررسی‌های لازم را به عمل آورد.

این در حالی است که از جمله پارامترهای تعیین شده جهت انتخاب کارگزار بورس کالا ، میزان سابقه، تعداد شعب در سراسر کشور، امتیاز بندی و استانداردها و رتبه‌بندی‌هایی که کارگزاران به ‌صورت تخصصی کسب کرده‌اند می باشد.

غلامی با اشاره به اولین کالاهایی که احتمال عرضه شدن در بورس کالا را دارند، یادآور شد: در ابتدای ورود به صحنه عرضه کالا در بورس کالا تلاش می‌شود کالاهایی ازجمله ورق‌های فلزی، کالاهای شیمیایی، مواد پتروشیمی و عموما کالاهای اساسی که نماد بورسی دارند و با اختلافات و مشکلات کمتری مواجه هستند در پارتی‌های اول کالا عرضه شوند و به تدریج دامنه و تنوع کالاهای عرضه شده توسط سازمان اموال تملیکی در بورس کالا گسترش خواهد یافت.

در مورد بورس کالا گفتنی است که در یک هفته‌ مقدار دو میلیون و ۸۷۴ هزار تن انواع کالا به ارزش ۲۳۰ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته نخست اسفند به ترتیب رشد ۲۳ درصدی و ۱۵ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.

طی هفته فوق همچنین در تالار محصولات صنعتی و معدنی دو میلیون و ۵۶۵ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۶۹ هزار و ۹۹۸ میلیارد ریال معامله شد.

در این تالار یک میلیون و ۲۱۰ هزار تن سیمان، ۶۴۱ هزار و ۴۷۹ تن فولاد، ۵۵۰ هزار تن سنگ آهن، ۱۲۰ هزار و ۵۰۰ تن آهن اسفنجی، ۲۷ هزار و ۳۳۰ تن روی، ۱۲ هزار و ۶۰ تن آلومینیوم، ۵ هزار و ۸۰ تن مس، ۲۵۰ تن کنسانتره مولیبدن،۵۰ تن سرب و ۱۴ کیلوگرم شمش طلا مورد داد و ستد قرار گرفت.

شایان ذکر است در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ۲۹۸ هزار و ۵۶۸ تن انواع کالا به ارزش ۵۷ هزار میلیارد ریال به فروش رسید.

در این تالار۹۴ هزار و ۲۸۵ تن مواد پلیمری، ۴۶ هزار و ۸۶۴ تن قیر، ۶۲ هزار تن وکیوم باتوم، ۵۱ هزار تن لوب کات، ۳۹ هزار و ۷۶۲ تن مواد شیمیایی، ۵ هزار و ۲۵۰ تن گوگرد، ۳ هزار و ۲۰۳ تن روغن پایه، ۲۰۰ تن عایق رطوبتی و ۱۰۰ تن آرگون معامله شد.

همچنین ۱۱ هزار و ۱۰ تن کالا هم در بازار فرعی بورس کالای ایران به فروش رسید.

نسخه مناسب چاپ