by etnew | اسفند ۲۴, ۱۴۰۰ ۴:۱۹ ب.ظ

تاثیر قیمت نفت بر پالایشی‌ها

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: شرکت های پالایشی در ایران عمدتا از اختلاف نرخ هر بشکه فرآورده در برابر هر بشکه نفت منتفع می شوند که از آن به عنوان کرک اسپرد یاد می‌شود.

مصطفی محبی مجد در گفت‌گو با تسنیم، در مورد پتانسیل سودهی پالایشگاهی ایران تا پایان سال گفت: بازار نفت و محصولات پالایشی پیچیده ترین و خاص‌ترین بازار درسطح محصولات خام و صنعتی در دنیاست، چرا که بخش عمده ای از بودجه هر کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم وابسته به هزینه های انرژی است.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: از سوی‌ دیگر چشم‌انداز مصرف و هزینه های محصولات پالایشی، پتروشیمی و مواد خام نفتی در اسناد بالادستی کشورهای بزرگ و اتحادیه های بین المللی در زمره ممتازترین اسناد قرار دارند و همواره ریسک سیاستی در دل خود دارد.

وی تصریح کرد:‌ افق سرمایه گذاری در صنعت پالایشگاهی ایران داری مزیت های خاصی است؛ بطور مثال در مناطق شمالی کشور عراق بدلیل مشکلات سیاسی تقاضا برای محصول LPG بالاست یا آنکه در منطقه اروپا، آفریقا و کشورهای شرق آسیا نیاز به سوخت دیزل و سوخت جت در مسیر رشد بلندمدت قرار گرفته است.

محبی مجد بیان کرد: در بازار داخلی هم بواسطه برنامه های وزارت صمت و خودروسازان جهت افزایش ۵۰ درصد تولید خودروی کشور و پاسخگویی به این نیاز، بنزین و محصولات مکمل تقاضای تضمین شده است.

وی گفت: در مقابل ریسک این صنعت را می‌توان در سطح مخاطرات پارادایم انرژی(حرکت به سمت انرژی های تجدید پذیر)، نوسانات کرک اسپرد و انقطاع جریان ورود سرمایه به پالایشگاه ها پس از تحریم و مستهلک شدن تجهیزات پالایشگاه ها دانست، بنحوی که برنامه توسعه پالایشگاه های کشور را با تهدید جدی در آینده مواجه کرده است.

محبی مجد تاکید کرد: هرچند برخی پالایشگاه ها با حرکت به سمت سرمایه گذاری در زنجیره ارزش خود، برخی محصولات پتروشیمی را در زیر مجموعه محصولات تولیدیشان قرار دادند، به طور مثال در این رابطه می‌توان به سرمایه گذاری پالایشگاه نفت تبریز در پتروشیمی تبریز و سرمایه‌گذاری پالایشگاه نفت اصفهان در پتروشیمی اصفهان اشاره کرد.

وی گفت:طی دو سال اخیر بزرگترین ریسک صنعت پالایشی مربوط به ریسک نوسان کرک اسپرد بود، زیرا به واسطه بیماری کرونا قیمت نفت از اواخر سال ۹۸ روند نزولی قابل توجهی را تجربه کرد، اما با ریکاوری اقتصادهای جهان و حذف قرنطینه‌ها، تقاضا برای عمده محصولات پالایشی بویژه سوخت هوایی و حمل و نقل جاده ای افزایش یافت.

کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: در حال حاضر قیمت نفت به بالاترین حالت خود رسیده که علت چنین امری را می توان خلاء عرضه نفت و فشار روسیه بر اکراین دانست.

محبی مجد گفت: پارامترهایی که اکنون سبب افزایش قیمت نفت شده عمدتاً متاثر از ریکاوری تقاضا بوده پس رشد قیمت ها از این کانال کاملاً به نفع شرکت های پالایشگاهی است.

وی اضافه کرد: تحلیل سود عملیاتی شرکت های پالایشگاهی در بخش بهای تمام شده و فروش محصول خلاصه می‌شود، همچنین خوراک دریافتی شرکت های پالایشگاهی اولا همگن نیست و ثانیا مبنای محاسبه نرخ آن بر اساس محاسبات دفتر برنامه ریزی وزارت نفت به پالایشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: براساس نظرات کارشناسان انتظار می رود روند رو به رشد سودآوری شرکت های پالایشی تا انتهای سال حفظ شود اما سهم درآمدها در سود به ازای هر سهم پالایشگاه ها حتما تغییراتی خواهد داشت.

محبی مجد گفت: اکنون انتظار داریم با افزایش حداقل ۳۰ درصدی کرک اسپرد امسال نسبت به میانگین سال ۹۹ سهم بخش تولید افزایش یافته و رقم سود خالص پالایشگاه ها با کیفیت بیشتری محقق شود.

همچنین یک نماینده مجلس گفت: با رفع تحریم‌ها، بازارهای جدیدی برای کشور در دنیا پیدا می‌شود و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنایع پتروشیمی، نفتی، پتروپالایشی‌ها، خودروسازی و بیشتر حوزه‌های صنعتی و تولیدی پیدا می‌کنند.

حجت‌الله فیروزی با بیان اینکه شرایط تحریم به ویژه تحریم‌های بانکی، روند مبادلات را در کشور سخت کرده گفت: شرایط موجود باعث افزایش هزینه‌ی تولید در بخش تهیه مواد اولیه وارداتی شده زیرا ورود کالاهای مورد نیاز از طریق مبادی‌های مختلف تنظیم و سپس وارد کشور شود.

Source URL: https://www.ettelaat.org/?p=611453