کوتاه از سراسر جهان
 

پسر رئیس‌جمهوری ترکمنستان جانشین پدرش شد

تسنیم: نتایج انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری ترکمنستان حاکی از آن است که «سردار بردی‌محمداف»، پسر «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهوری این کشور با کسب بیشترین آراء جانشین پدر ‌شد. براساس نتایج رأی‌گیری و منتشر شده در وبسایت رسمی ریاست‌جمهوری این کشور، «سردار بردی محمداف» با کسب ۷۲٫۹۷ درصد آراء، به‌عنوان رئیس‌جمهوری منتخب ترکمنستان شناخته شد. ۹ نفر برای پست ریاست‌جمهوری نامزد شده بودند. «سردار بردی محمداف» که از سوی حزب حاکم «دموکرات ترکمنستان» در این انتخابات نامزد شده بود، سمت نایب رئیس هیات وزیران را نیز برعهده داشت. بدین‌ترتیب، مقام ریاست‌جمهوری ترکمنستان از قربانقلی بردی محمداف (پدر) به سردار بردی‌ محمداف ۴۰ ساله (پسر) منتقل می‌شود.

«نجیب میقاتی» از مشارکت در انتخابات لبنان انصراف داد

مهر: نخست وزیر لبنان با صدور بیانیه ای رسما انصراف خود را از مشارکت در انتخابات پارلمانی این کشور اعلام کرد. «نجیب میقاتی» در بیانیه خود اعلام کرد قصدی برای مشارکت در انتخابات پارلمانی پیش رو ندارد. او همچنین گفت که از تلاش‌های نامزدهای برگزیده مردم حمایت به عمل می‌آورد. پیش از این، «سمیر جعجع» رئیس حزب «القوات اللبنانیه» که وابسته به ریاض است مدعی شده بود که تنها راه حل بحران لبنان متوسل شدن به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان است. جعجع گفت: به هیچ وجه روی دولت کنونی حساب باز نمی‌کنیم.

ادای احترام نخست وزیر نیوزیلند به قربانیان مسلمان

حمله تروریستی

ایرنا: «جسیکا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند در مراسمی یاد و خاطره قربانیان حادثه تروریستی شهر «کرایست چرچ» را که در پی آن ۵۱ مسلمان توسط یک راست افراطی در ۱۵ مارس ۲۰۱۹ کشته شدند، گرامی داشت. آردرن در این مراسم گفت: ما همیشه یاد و خاطره این قربانیان که در جریان یک عملیات تروریستی کشته شدند را گرامی می داریم. وی خاطرنشان کرد: یکی از راههای گرامیداشت واقعی این افراد این است که کشورمان را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم. گفتنی است در پی حمله تروریستی ۱۵ مارس ۲۰۱۹ به مسجد «النور» و مسجدی دیگر در محله «لینوود» شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند حین اقامه نمازجمعه، ۵۱ تن کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

رئیس جمهوری چین برای اولین بار از زمان کرونا به سفر می‌رود

ایسنا: روزنامه وال استریت ژورنال نوشت، عربستان از «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین برای سفر به ریاض به منظور تقویت مناسبات با پکن دعوت به عمل آورده است. این سفر که اولین سفر خارجی «شی» از زمان آغاز پاندمی کرونا خواهد بود، قرار است پس از ماه رمضان که در آوریل آغاز می شود، انجام شود. یک مقام سعودی به این نشریه آمریکایی گفت: ولیعهد و شی جین پینگ دوستان نزدیکی هستند و هر دو درک می کنند که پتانسیل زیادی برای مناسبات قوی تر وجود دارد. براساس گزارش وال استریت ژورنال، دعوت از شی جین پینگ برای سفر به ریاض در شرایطی انجام می شود که روابط عربستان و آمریکا تیره شده است.

نسخه مناسب چاپ