آغاز عملیات ساخت بزرگترین پایانه صادراتی خاورمیانه در شلمچه
 

سرویس شهرستان ها: عملیات ساخت بزرگترین پایانه صادراتی خاورمیانه با حضور مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور در مرز بین المللی شلمچه آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند در این آیین گفت: این پایانه در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود.

محمدرضا اسکندری اظهار داشت: برای اجرای این پروژه ۱۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار از سوی بخش خصوصی در مدت ۴ سال هزینه خواهد شد. این پایانه بزرگترین پایانه باری در خاورمیانه و پنجمین پایانه صادراتی جهان به شمار می‌رود که با ساخت آن برای ۳۰۰۰ نفر به طور مستقیم و ۳۰۰۰ نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد همچنین در این پایانه، گمرک، شعب بانک ارزی، شرکت‌های بیمه‌، شعبه صرافی و سالن بورس مستقر می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه داد: در این پایانه محصولات داخلی و خارجی عرضه خواهد شد و باید از تمامی ظرفیت‌های ریلی، هوایی و دریایی منطقه بهره برد تا بتوان کالاها را به نقاط مختلف جهان صادر کرد.

افتتاح قرارگاه فرهنگی جهاد تبیین در اروند

مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد همچنین در این سفر و در مراسم افتتاح قرارگاه فرهنگی رسانه‌ای جهاد تبیین در منطقه آزاد اروند گفت: قرارگاه فرهنگی رسانه ای در جهت فرامین مقام معظم رهبری با هدف جهاد تبیین در مناطق آزاد تشکیل شده است.

سعید محمد افزود: حوزه فرهنگ و رسانه باید جریان‌های فرهنگی و رسانه‌ای را بشناسد و جریان‌سازی در سطح ملی و بین‌المللی انجام دهند. رسالت، اهداف و سیاست‌های فرهنگی و رسانه‌ای مناطق آزاد، کشف استعدادهای فرهنگی هنری و رسانه‌ای است که این استعدادها در قالب انجمن‌های هنری، فرهنگی و رسانه‌ای ساماندهی می‌شود.

محمد، هدف از راه‌اندازی قرارگاه فرهنگی رسانه ای جهاد تبیین را پاسخ به شبهات و اقدامات ظالمانه دشمن در رسانه‌ها علیه انقلاب اسلامی و دستاوردهای نظام دانست و اظهار داشت: اروند منطقه غیرت و رشادت است و قرارگاه فرهنگی رسانه‌ای جهاد تبیین با محوریت منطقه آزاد اروند تشکیل شد تا مناطق دیگر از این منطقه الگو بگیرند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: نباید مردم نسبت به مسئولان بی اعتماد باشند، همانطور که باید تبیین کنیم باید با نفاق مبارزه کرد زیرا نفاق به سرمایه های نظام ضربه می زند.

لغو معافیت مالیاتی مناطق آزاد اصلاح شود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور همچنین در دیدار با مردم در مسجد جامع خرمشهر گفت: لغو معافیت مالیاتی و اعمال ارزش افزوده در مناطق آزاد سبب شده است بیشتر سرمایه‌گذاران تمایلی به سرمایه‌گذاری نداشته باشند.

محمد افزود: به دنبال آن هستیم که معافیت در مناطق آزاد احیا شود که در صورت احیای این امر، رونق تولید و صادرات در مناطق آزاد محقق خواهد شد. متاسفانه رفع معافیت مالیاتی در مناطق آزاد انجام نگرفته و قوانین مناطق آزاد متاثر از دیگر قوانین است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد، همچنین از فعال کردن گروه‌های جهادی در مناطق آزاد کشور برای حمایت از طرح‌های عمرانی خبر داد.

وی، سرمایه‌گذاران و نیروهای جوان مستعد منطقه آزاد اروند را سرمایه‌های ارزشمند برای کشور توصیف کرد و گفت: این جوانان پرانرژی به رغم کاستی‌ها همچنان چرخ تولید را فعال نگه داشته‌اند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: چشم انداز ما خدمت به مردم است، اما نبود حکمرانی واحد در منطقه آزاد اروند و عدم واریز مستقیم بودجه وزارتخانه‌ها به منطقه آزاد مشکلاتی را پدید آورده است. خرمشهر و آبادان از مناطق کم برخوردار کشور هستند و باید مشکلات آنها را رفع کرد.

وی افزود: این که این منطقه به عنوان منطقه آزاد اعلام شد به این دلیل بود که یک جهشی در زندگی مردم اتفاق بیفتد، اما مضرات منطقه آزاد برای آبادان و خرمشهر ایجاد شد و مردم مزیتی را احساس نکردند. وقتی جایی منطقه آزاد اعلام می شود هزینه های زندگی مردم افزایش می یابد و قیمت مسکن، اجاره و حتی خوراک افزایش پیدا می کند اما منافع منطقه آزاد را در آبادان و خرمشهر شاهد نیستیم.

محمد تاکید کرد: با برنامه های تبیین شده در آینده تحولات خوبی را در منطقه شاهد خواهیم بود و این اهداف را دنبال می‌کنیم.

نسخه مناسب چاپ