آمادگی کرمان برای میزبانی زائران مزار شهید سپهبد سلیمانی در ایام نوروز ‏‎
 

‎کرمان ـ خبرنگار اطلاعات: استاندار کرمان گفت: کرمان افتخار میزبانی از زائران شهید سپهبد قاسم سلیمانی را دارد و برای میزبانی از زائران داخلی و خارجی مرقد این شهید آماده می‌شود.

دکتر علی زینی‌وند در آیین افتتاح طرح نوروزی امداد و نجات و پست‌های نوروزی و میراث فرهنگی استان کرمان افزود: از همه دستگاه‌های عضو ستاد تسهیل نوروزی استان تشکر می‌کنم چرا که رسالت سنگینی به دوش آنها است.

وی با اشاره به این که بعد از ۲ سال شاهد سفرهای نوروزی هستیم و با واکسیناسیون انجام شده قطعاً حجم سفرهای نوروزی افزایش پیدا خواهد کرد افزود: البته مسائل بهداشتی به‌هیچ وجه نباید فراموش شود و باید به این نکته توجه کنیم که اکنون هم افرادی در بیمارستان‌ها به دلیل ابتلا به کرونا بستری هستند.

استاندار کرمان با بیان این که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را باید رعایت کرد و از مردم می‌خواهیم که خودمراقبتی بیشتری داشته باشند، ادامه داد: مردم باید بدانند که رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

وی با بیان این که امسال شاهد حجم بیشتری از مسافران نوروزی در استان کرمان هستیم و اگر به توصیه‌ها رعایت نشود حوادث جاده‌ای را خواهیم داشت، تاکید کرد: از مردم می‌خواهیم با نیروی انتظامی همکاری و قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند.

زینی وند با اشاره به این که زائران مرقد مطهر حاج قاسم روی چشم ما هستند و باید آنها را مورد تکریم قرار داد، افزود: افتخار میزبانی از زائران حاج قاسم نصیب ما شده و استان کرمان از اقصی نقاط کشور میزبان این زائران است و حتی زائرانی از دیگر کشورها هم خواهیم داشت.

همچنین علی بابایی فرماندار کرمان در جلسه ستاد تسهیلات سفر شهرستان کرمان از آمادگی این شهر برای میزبانی از زائران مرقد مطهر شهید سپهبد سلیمانی در ایام عید نوروز خبر داد‎.

‎وی با اشاره به بین‌المللی شدن گلزار شهدای کرمان افزود: در این ایام شهر کرمان میزبان گردشگران و میهمانان نوروزی زیادی خواهد بود‏‎.

‎بابایی با اشاره به این که برخی مشکلاتی که در صنعت گردشگری کرمان و بخش‌های آن دیده می‌شود و امکان رفع آنها وجود دارد، باید تا ایام نوروز مرتفع شود، اظهارداشت: کمیته‌های ده گانه استانی تشکیل و برنامه‌ریزی‌های لازم و در این مورد انجام شده است‏ ‎. ‎فرماندار کرمان با بیان این که ستاد ملی کرونا اجازه سفر به ‌شرط تزریق ۲ دُز واکسن کرونا را داده‌است، گفت: کمیته‌های شهرستان کرمان شامل کمیته خدمات حمل‌و نقل با محوریت اداره راهداری، کمیته خدمات امداد و نجات با محوریت هلال‌احمر، کمیته خدمات انتظامی، امنیتی و ترافیک شهری با محوریت نیروی انتظامی، کمیته هماهنگی امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با محوریت معاون امور عمرانی فرمانداری، کمیته برنامه‌ریزی و آمار با محوریت معاونت برنامه‌ریزی فرمانداری، کمیته خدمات اسکان و رفاه با محوریت میراث فرهنگی شهرستان، کمیته نظارت و تنظیم بازار با محوریت معاونت برنامه‌ریزی فرمانداری، کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات با محوریت مدیر بازرسی و ارزیابی عملکرد فرمانداری، کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط‌زیست با محوریت مرکز بهداشت و کمیته اطلاع‌رسانی، تبلیغات، امور فرهنگی و فضای مجازی با محوریت روابط‌عمومی فرمانداری کرمان پیگیر امور مربوطه خواهند بود. ‏

فرماندار کرمان با اشاره به این که به عرضه محصولات غذایی غیربسته‌بندی و تولیدات خانگی باید دقت بیشتری انجام گیرد و نکات بهداشتی در تهیه و عرضه آن‌ها رعایت شود، افزود: در این ارتباط مرکز بهداشت شهرستان کرمان نظارت لازم را داشته باشد، تا دستورالعمل‌ها رعایت شود‎ .

‎بابایی با بیان این که بخشدارها و همه دستگاه‌ها با راهداری و شهرداری‌ها همکاری کنند تا ورودی‌ها و مسیرهای منتهی به شهرها و روستاها پاکسازی شود، ادامه داد: از مساجد، نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی مجتمع‌های بین‌راهی، توسط بازرسان فرمانداری تا پیش ‌از عید بازدید خواهد شد‏ ‎. ‎‎فرماندار کرمان اظهارداشت: اگر تعداد سرویس‌های بهداشتی عمومی داخل شهر کم است، شهرداری می‌تواند با مساجد و اماکن دیگر هماهنگ کند که در ایام نوروز باز باشند، علاوه بر این که باید تابلوی اطلاع‌رسانی هم برای آنها نصب شود، چرا که به‌هر حال متولی اصلی شهر، شهرداری است‏‎.

‎وی ادامه داد: فرهنگ‌سرای کوثر به‌عنوان ستاد مرکزی تسهیلات سفر تعیین شده است و توسط شهرداری باید آماده و تا ۲۵ اسفندماه افتتاح شود و همچنین ایستگاه‌های خدمات مسافر باید به ‌صورت متمرکز راه‌اندازی شوند و نیازی نیست که اورژانس، نیروی انتظامی، هلال‌احمر یا شهرداری جداگانه ایستگاه دایر کنند. ‏

فریدون فعالی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان هم در این جلسه با بیان این که ۳ شهر از شهرهای کلیدی استان در زمینه گردشگری یعنی راین، ماهان و شهداد در شهرستان کرمان قرار دارند و این اهمیت شهرستان کرمان را بالاتر می‌برد، اظهارداشت: ستاد استانی تسهیلات سفر شکل گرفته و ابلاغ کمیته‌ها به مسئولان داده شده‌است‏‎.

‎وی با اشاره به این که تکالیف دستگاه‌های مختلف مشخص شده و برگزاری جلسات نیز با هدف هماهنگی و انسجام‌بخشی برای ارائه خدمات بهتر است، ادامه داد: پیش‌بینی ما حضور جمعیت زیاد گردشگران به واسطه مزار سردار دل‌ها در کرمان است و چون بعد از ۲ سال محدودیت سفر برداشته شده است این جمعیت نسبت به سال‌های قبل بسیار زیادتر خواهد بود‎.

‎حجت‌الاسلام ابراهیمی، رئیس دادگستری شهرستان کرمان هم در این جلسه گفت: در مورد خدمات قضایی برای مسافران نوروزی، قاضی کشیک در دادسرا و محاکم قضایی به صورت ۲۴ ساعته در نظر گرفته شده است و در خدمت مردم خواهد بود‏‎.

راه‌اندازی استراحتگاه‌های نوروزی در جاده‌های استان کرمان

خبر دیگر این که فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان با تشکر از تمامی افرادی که در تأمین امینت و آرامش مردم نقش دارند، گفت: شعار پلیس در عید نوروز «پلیس هوشمند، قانون‌مداری و نشاط بهاری» و شعار پلیس راهور نیز «قانون‌مداری، پرهیز از خطر و آرامش در سفر» است‎.

‎سردار عبدالرضا ناظری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قسمت‌هایی از محورهای کرمان خسته‌کننده است که امسال موکب‌هایی در این مسیرها ایجاد شده است تا مردم آرامشی بگیرند و استراحت کنند، سپس سفرهایشان را ادامه دهند.‏

‎وی افزود: با توجه به افول کرونا و وجود مزار سردار دل‌ها در کرمان، پیش‌بینی می‌کنیم نوروزی بانشاط و افزایش سفرهای نوروزی را در پیش داشته باشیم و به همین دلیل با سازمان‌های همکار و مرتبط هماهنگی‌های لازم انجام شده و جلسات مشترک تشکیل شده است‏ ‎.‎همچنین گشت‌های هوشمند پلیس راه‌اندازی شده که نیاز به مراجعه مردم به کلانتری را هم کاهش داده است؛ دست‌افزارهای هوشمند پلیس برای استعلام وضعیت خودروها و ارتباطات پلیس با نیروهای گشت نیز مدت‌زمانی است که مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین با نصب نرم‌افزار «پلیس من»، مردم از ظرفیت‌های پلیس در حوزه راهور به صورت غیرحضوری استفاده کرده‌اند.

نسخه مناسب چاپ