انتظار سودآوری شرکت‌ها
مدیرعامل گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما گفت: تحولات اقتصادی در پی دستیابی به توافقات باکیفیت و رفع بخشی از تحریم‌ها یا تمام آن، اثر خود را به‌طور مستقیم در سود صورت‌های مالی شرکت‌ها نشان می‌دهد.

علی تیموری شندی، با اشاره به پیامدهای دستیابی به توافقات به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: دستیابی به توافقات از ابعاد مختلفی به نفع اقتصاد و شرکت‌ها است.

وی با بیان اینکه صنعت خودروسازی از جمله صنایعی است که از توافقات بهره بسیاری خواهد برد، اظهار کرد: افزون بر صنعت خودروسازی، با حذف بخشی از کارمزدهایی که اکنون در قالب تراکنش‌های پولی نصیب واسطه‌هایی می‌شود که لزوما در اقتصاد کشور نتیجه مثبتی ندارد، صنعت بانکی منتفع خواهد شد. وی ادامه داد: بنابراین، از منظر نوسازی تکنولوژی و درآمدی در ابعاد مختلف، بیشتر صنایع منتفع می‌شوند. در حال حاضر، دور زدن تحریم‌ها و نقل‌وانتقال پول هزینه‌های زیادی به صنایع و به ویژه شرکت‌هایی که صادرات‌محور هستند تحمیل می‌کند، شرکت‌ها به طور متوسط متحمل ۱۰ درصد هزینه برای انتقال وجوه ارزی حاصل از صادرات به داخل کشور می‌شوند.

به گفته کارشناس بازار سرمایه، اگر هزینه‌ای که بنگاه‌ها بابت هزینه‌های تحریم متحمل می‌شوند در حجم صادرات ضرب شود، عدد به دست آمده رقم قابل توجهی می‌شود که اقتصاد کشور از این محل آسیب می‌بیند.

وی با اشاره به موضوعاتی که در حال حاضر به تبع تحریم‌ها در فروش بنگاه‌ها اتفاق می‌افتد، اذعان کرد: اغلب بنگاه‌های تولیدی ناچارند محصولات خود را با تخفیف‌های قابل توجهی به فروش برسانند این موضوع در بررسی صورت‌های مالی شرکت‌هایی همچون متانولی، اوره‌ای در مقایسه با ارقام جهانی، عدد چشمگیری است.

مدیرعامل گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما با مدنظر قرار دادن شرکت‌هایی که به عنوان واردکننده مواد اولیه و ماشین‌آلات شناخته می‌شوند، اظهار کرد: این شرکت‌ها به دلیل اینکه با واسطه مواد اولیه و ماشین‌آلات را وارد می‌کنند، در عمل آنها هم در انتقال پول، هزینه‌های چشمگیری را متحمل می‌شوند و هم در قیمت‌های خرید دچار یک سری معضلات هستند، از این منظر هم در حجم واردات و صادرات و حجم تراکنش‌ها به اقتصاد کشور حدود ۲۰ درصد هزینه تحمیل می‌شود. وی افزود: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از بنگاه‌های اقتصادی که این تراکنش‌ها را دارند در بازار سرمایه حضور دارند، طبیعی است روابط درست اقتصادی و نبود تحریم‌ها در اقتصاد کشور تحولات قابل اهمیتی را ایجاد می‌کند که اثر خود را به‌طور مستقیم در سود صورت‌های مالی شرکت‌ها نشان می‌دهد.

تیموری شندی با اشاره به احتمال کاهش قیمت ارز خاطرنشان کرد: در طی سال جاری قیمت دلار آزاد به ۳۰ هزار تومان هم رسید، و در برخی بازه‌های زمانی اختلاف بازار نیما با بازار آزاد ۳۰ درصد هم شد که اخیراً در سایه احتمال توافق در مذاکرات ارز نیمایی در حال حاضر در برابر ارز آزاد متعادل شده و اختلاف چندانی میان این دو وجود ندارد.

به گفته کارشناس بازار سرمایه، با توجه به متغیرهای کلان اقتصادی و با توجه به حجم مصارف انباشته و ضرورت سرمایه‌گذاری عمده در کشور به نظر نمی‌رسد نرخ ارز خیلی بیش از ۱۰ درصد کاهش یابد. وی با اشاره به برخی از اشتباهات برآوردی از سوی فعالان بازار سرمایه گفت: این دست از برداشت‌های اشتباه، بازار سرمایه را با چالش مواجه کرده، اما به نظر می‌رسد با گذر زمانی کوتاه و ثابت شدن شرایط و قرار گرفتن متغیرهای کلان در وضع تعادلی بلندمدت و میان مدت خود، زمینه لازم برای سرمایه‌گذاری فراهم شود و منابع به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کنند.

خبر دیگر اینکه سامانه «بورس تلنت» با هدف کشف و آموزش نیروهای توانمند برای کار و همچنین تخصص گرایی در بازارهای مالی به عنوان یک محصول جدید مرکز مالی رونمایی شد.

سجاد موحد مدیرعامل مرکز مالی ایران در آیین رونمایی از این سامانه گفت: مرکز مالی ایران در جهت رسالت خود در جهت کشف و آموزش نیروهای توانمند برای کار و همچنین تخصص گرایی در بازارهای مالی، سامانه بورس تلنت را با هدف شناسایی، توسعه و به‌کارگیری استعدادها در گستره‌ی بازارهای مالی و به ویژه بازار سرمایه ایجاد کرده است.

موحد با بیان اینکه مرکز مالی ایران قصد دارد تا تمامی کارکنان و نیروهای شاغل در نهادهای مالی سطح کشور از جمله کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های مدیریت سرمایه، تأمین سرمایه‌ها و… از سطح کارشناسی تا مدیریت در بخش بورس تلنت مرکز مالی ایران مهارت و دانش تخصصی مورد نیاز خود را به بهترین نحو کسب کنند، گفت: فراهم کردن چنین بستری با هدف بهره‌مندی افراد از موقعیت‌های شغلی ‌مناسب با توانمندی‌هایشان در یک محیط امن در بازار سرمایه یک ضرورت انکارناپذیر بود.

نسخه مناسب چاپ