همه چیز برای توافق خوب آماده است
حسین امیرعبداللهیان: اگر آمریکایی‌ها ۲ مطالبه ما را محقق کنند، فردا آماده حضور در وین خواهیم بود
حسین امیرعبداللهیان دیروز در حاشیه جشن دیپلماتیک نوروز در جمع خبرنگاران در باره مذاکرات وین تصریح کرد: اکنون به مراحل پایانی مذاکرات وین خیلی نزدیک شده‌ایم.

وزیر امور خارجه گفت: اگر امروز طرف آمریکایی دو مطالبه باقیمانده ما را محقق کند، فردا آماده حضور در وین خواهیم بود.

وزیر امور خارجه درباره سفرش به مسکو گفت:در گفتگوها در روسیه علاوه بر بحث اوکراین، مذاکرات وین مورد بحث و بررسی قرار گرفت. با توجه به این‌که در بخشی از افکار عمومی در ایران برداشت شده بود که طرف روس به نوعی هرگونه توافق احتمالی ما در مذاکرات وین را در موضوع تحولات اوکراین به گروگان گرفته است، روشن شدن این مساله برای ما اهمیت داشت.

وی گفت: در جریان مذاکرات آقای لاوروف اطمینان داد که هیچ ارتباطی برای این دو موضوع قائل نیست و هر زمانی ایران مطالباتش محقق شود و به نقطه توافق برسیم، اگر امروز به آنها اطلاع دهیم فردا آماده اند برای تائید توافق در چارچوب کمیسیون مشترکی که ذیل برجام مورد توافق قرار گرفته است عمل کنند.

وی درباره آزادی نازنین زاغری یادآورشد: بیش از ۳۹۰ میلیون پوند از قبل از پیروزی انقلاب درزمینه برخی خریدهای دفاعی از انگلیس مطالبه داشتیم.در چهار ماه گذشته تماس‌های خیلی فشرده‌ای بین من و وزیر خارجه انگلیس انجام شد.

هدف ما این بود که این مطالبات را زنده کنیم و این مبلغ به بانک مرکزی ما وارد شود. به صراحت اعلام می‌کنم هیچ ارتباطی بین آزادی این مبلغ و آزادی افرادی که به جرم جاسوسی و اتهامات امنیتی در ایران بازداشت و محاکمه شده اند و جرائم آنها ثابت شد و قوه قضائیه باید درباره وضع آنها تصمیم می‌گرفت، وجود ندارد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: چند روز پیش این مبلغ را دریافت کردیم، اما به طور همزمان پیگیری‌های قضایی و روند قضایی برای درخواست آزادی این دو فرد مورد نظر ادامه داشت. شاید از نظر زمانی روزهای آزادی و واریز پول نزدیک به هم بود، ولی ارتباطی بین این دو مساله وجود ندارد و آزادی این دو فرد با نگاه انسانی در ایران محقق شد و اخباری مبنی بر گرفتن پول و آزادی این افراد منتشر می‌شود، نادرست و غیردقیق است.

وی درباره این‌که آیا به توافق نهایی درمذاکرات برجامی نزدیک‌تر شده‌ایم؟ افزود: چهار موضوع را به عنوان خط قرمز در مذاکرات نزدیک به نهایی خودمان پیش رو داشتیم که از این چهار موضوع در سه هفته گذشته دو موضوع تقریبا حل شده است و به نقطه توافق رسیدیم، ولی دو موضوع همچنان باقی مانده است از جمله موضوع تضمین اقتصادی. امروز با همکارم آقای دکتر باقری گفتگو داشتم و از طریق نان پیپر Non-Paperو انریکه مورا به تبادل پیام‌ها با طرف آمریکایی ادامه می‌دهیم و هر زمان به نقطه توافق در این دو موضوع و خط قرمز باقیمانده نزدیک شویم، تیم ما و دکتر باقری در وین حضور خواهند یافت.

وزیر خارجه تصریح کرد: اگر طرف آمریکایی اراده لازم را برای حل و فصل دو‌ موضوع باقیمانده داشته باشد آماده هستیم در اولین فرصت با حضور وزرا در وین روز

جمع بندی و تصمیم نهایی را داشته باشیم و به نقطه پایانی توافق برسیم؛ اما اکنون این موضوع در دست طرف آمریکایی است و اینکه آیا ابراز وجود حسن نیت در طرف آمریکایی و نزد آقای جو بایدن موضوعی واقعی و حقیقی است و محقق خواهد شد یا نه بستگی به این دارد که در رفت و برگشت پیام‌های ما چه اتفاقی در روزهای آینده رخ خواهد داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد:‌ اگر امروز طرف آمریکایی دو مطالبه باقیمانده ما را محقق کند فردا آماده حضور در وین خواهیم بود. وزیر خارجه در باره دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان هم بیان کرد: برگزاری آن قطعی است، ولی زمان هنوز نامعین است.

امیرعبداللهیان در توییتی درباره سفر به مسکوو دیدارش با همتای روس خود نوشت: با وزیر خارجه روسیه درباره موضوعات دوجانبه، مذاکرات وین، اوکراین، سوریه، یمن و افغانستان ملاقاتی سازنده داشتم.مجددا به ما اطمینان داده شد که روسیه همچنان برای دستیابی به توافق نهایی در وین همراه است.بیش از هر زمانی، توپ در زمین آمریکاست تا پاسخ‌های لازم برای جمع‌بندی موفق مذاکرات را ارائه کند.

خبردیگراین که وزیر امور خارجه چین در گفتگو با همتای ایرانی‌ خود، گفت که کشورش از دفاع ایران از حقوق و منافعش و رسیدن به یک توافق در اسرع وقت در مذاکرات مذاکرات وین، حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری سی‌جی‌تی‌ان، وانگ یی افزود: چین نگرانی‌‎های معقول ایران را درباره مساله توافق هسته‌ای درک و از تلاش‌های آن برای دفاع از حقوق و منافع برحقش دفاع می‌کند.

وانگ این اظهارات را در گفتگویی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان مطرح و تاکید کرد :چین با تحریم‌های یکجانبه که هیچ مبنایی در قوانین بین‌المللی ندارند، مخالف است.او بر حمایت چین از رسیدن به یک توافق به منظور احیای برجام در اسرع وقت تاکید کرد.وزیر امور خارجه چین با اشاره به وضع بی‌ثبات بین‌المللی و منطقه‌ای، گفت: چین آماده ارتقای هماهنگی و همکاری با ایران برای پیشبرد راه حلی سازنده به منظور ایجاد صلح و ثبات در منطقه است.

در بیانیه وزارت امور خارجه کشورمان درباره این گفتگو هم آمده است: وزیر امور خارجه چین با اشاره به روند رو به پیشرفت و توسعه مناسبات مشترک دو کشور اظهار داشت:” پکن توسعه مناسبات مشترک با جمهوری اسلامی ایران را بسیار مهم میداند و سقفی برای گسترش روابط ندارد.”

مدیر کل آژانس: درآستانه توافق با ایران هستیم

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردکه طرف‌های حاضر در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین در آستانه دستیابی به توافق قرار دارند.

به گزارش فارس، خبرنگار شبکه خبری فرانس‌۲۴ از «رافائل گروسی»، پرسید: آیا با توجه به اینکه «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه گفته که از آمریکا ضمانت کتبی دریافت کرده است ،طرف‌ها در آستانه توافق در مذاکرات وین قرار دارندکه این مقام به این سئوال پاسخ مثبت داد.

مدیر کل آژانس اتمی گفت: « فکر می‌کنم در آستانه توافق هستیم. مشکلاتی که طی روزهای قبل پیش آمد، البته مشکلات واقعی بود.مشکلات ناشی از تحریم‌های جدید علیه روسیه باعث ایجاد وقفه در گفتگوها شد؛ بنابراین، من خیلی خوشحالم که سرگئی لاوروف گفته که از آمریکا ضمانت دریافت کرده است. امیدوارم به زودی به توافق دست پیدا کنیم.»

دراین حال ،وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که به روسیه اجازه نخواهد داد از توافق هسته‌ای ایران به عنوان مفری برای دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده علیه مسکو استفاده کند.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با وجود این تصریح کرد که ایالات متحده، مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای ایران را که بخشی از برجام هستند مشمول تحریم قرار نخواهد داد.

وی افزود: « قرار نیست برجام برای روسیه به عنوان دریچه فرار از تحریم‌هایی باشد که بابت جنگ اوکراین اعمال شده است، اما ما روسیه را بابت مشارکت در پروژه‌های هسته‌ای که بخشی از برجام هستند ،تحریم نخواهیم کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم در یادداشتی تصریح کرده که بنا به درخواست این کشور برخی مفاد ضروری به متن توافق آتی وین برای اطمینان از همکاری‌های تهران و مسکو در زمینه پروژه‌های هسته‌ای اضافه شده‌اند.

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یادداشتی اعلام کرد: «اوضاع سریعاً در حال تغییر در عرصه بین‌المللی و حملات ستیزه‌جویانه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا به روسیه، ما را بر آن داشت به این بیندیشیم که چگونه می‌توان راه مانع‌تراشی‌های جدید برای جلوگیری از همکاری‌های بین‌المللی با ایران را سد کرد.»

ماریا زاخارووا در ادامه نوشته است: «برای تضمین اینکه تمامی پروژه‌ها و حیطه‌های فعالیت پیش‌بینی‌شده در برجام از جمله همکاری با ایران در نیروگاه اتمی بوشهر از آثار منفی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه مصون می‌مانند اضافات ضروری در متن توافق آتی قرار گرفته‌اند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه مانند دیگر مقام‌های این کشور تأکید کرده که این روسیه نیست که باعث کند شدن جمع‌بندی مذاکرات وین شده است. او می‌نویسد: «ما رسیدن به توافق برای ازسرگیری اجرای برجام را کند نکرده‌ایم.»

او همچنین با بیان این نکته در مذاکرات وین رایزنی بر سر چندین موضوع بسیار حساس و بنیادی هنوز باقی مانده است می‌نویسد: امیدواریم همکارانمان در غرب به مسئولیتی که بر دوش آنها قرار دارد آگاه باشند.

«میخاییل اولیانوف»، نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین هم در توییتر تأکید کرد که به سرانجام رسیدن این مذاکرات دیگر به مسکو بستگی ندارد بلکه در گرو رفتار طرف‌های دیگر به ویژه آمریکاست. وی نوشت: «از گمانه‌زنی‌ها درباره موضع روسیه در مرحله نهایی مذاکرات وین خسته شده‌ام.سوءتفاهمات، سوءتعبیرها و تحریف واقعیات. مخلص کلام: جمع‌بندی مذاکرات نه به روسیه بلکه به طرف‌های دیگر به ویژه به آمریکا بستگی دارد.»

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال هم به نقل از دو مقام ارشد غربی نوشت که اولیانوف به مقام‌های اتحادیه اروپا گفته است مطالبات روسیه برای اخذ تضمین‌ از آمریکا بار دیگر بر همکاری در زمینه پروژه‌های هسته‌ای متمرکز شده است.

این دیپلمات مدعی شد: «روسیه می‌گوید از ضمانت‌ها در زمینه پروژه‌های هسته‌ای خشنود است و خواستار چیز بیشتری نیست؛ بنابراین می‌توانیم مذاکراتی را که اکنون منحصراً میان ایران و آمریکاست ادامه دهیم.»

دیپلمات مورد استناد وال‌استریت‌ژورنال در ادامه ادعاهای خود گفته است:چنانچه روسیه بار دیگر تغییر مسیر ندهد، اکنون آمریکا و ایران باید اختلافات نهایی‌شان را در زمینه تحریم‌ها حل کنند.»

نسخه مناسب چاپ