نرخ تسعیر اقلام پولی، دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی اعلام شد
بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی، نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی برای گزارشگری مالی پایان سال مالی ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی برای گزارشگری مالی منتهی به پایان سال مالی ۱۴۰۰ معادل ۲۲۰۰۰۰ ریال برای هر یورو و ۲۰۰۰۰۰ ریال برای هر دلار تعیین شد. در مورد سایر اسعار هم باید بر مبنای نرخ برابری آن به یورو در پایان اسفند سال ۱۴۰۰ تعیین شود.

همچنین طبق بخشنامه ابلاغی، سود (زیان) ناشی از تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی در پایان سال مالی به حساب سود و زیان دوره منتقل شود.چنانچه مانده سرفصل «حساب سود و زیان انباشته» بانک و موسسه اعتباری غیربانکی قبل از تخصیص اندوخته‌ها نشان‌دهنده سود باشد، سود مزبور تا مبلغ سود ناشی از تسعیر (پس از حذف آثار مالیاتی احتمالی) به عنوان سود قابل تقسیم محسوب نمی‌شود و باید صرف افزایش سرمایه آن بانک و موسسه اعتباری غیربانکی شود.ضمناً ‌چنانچه مانده سرفصل مزبور نشان‌دهنده زیان باشد، سود ناشی از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی، صرفاً کاهنده زیان انباشته خواهد بود. ضمناً سایر ضوابط ابلاغی در بخشنامه مورخ ۲۸‏‏‏ر۱۲‏‏‏ر۱۳۹۸ به قوت خود باقیست.

روابط عمومی بانک مرکزی همچنین اعلام کرد: رشد شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور در ۹‌ماهه امسال به ۴ر۳ درصد رسید.

شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی (۱۰۰ نفر کارکن و بیش‌تر) که در فصل تابستان سال جاری متاثر از اختلال در فرآیند تولید محصولات صنعتی ناشی از قطعی‌های مکرر برق با کاهش ۴ر۱ درصدی نسبت به فصل مشابه پارسال مواجه شده بود، در فصل سوم سال با افزایش ۴ر۶ درصدی نسبت به فصل مشابه سال ۹۹ همراه شد که فراتر از رشد محقق شده در فصل اول امسال (معادل ۵ر۵ درصد) است که به این ترتیب، شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی طی ۹‌ماهه سال‌جاری از رشد ۴ر۳ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال برخوردار شد.با توجه به این که قریب به ۷۰ درصد از ارزش‌افزوده بخش صنعت به عملکرد تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی اختصاص دارد، رشد محقق شده شاخص تولید کارگاه‌های مزبور در ۹ ماهه سال جاری نقش مهمی در رشد ۶ر۳ درصدی ارزش‌افزوده بخش صنعت در این دوره و همچنین بر عملکرد رشد اقتصادی در ۹ ماهه امسال (معادل ۱ر۴ درصد) داشته است.

بررسی عملکرد رشد شاخص مزبور به تفکیک رشته فعالیت‌های صنعتی (بر حسب کد‌های ISICدو رقمی) نشان می‌دهد که در ۹ ماهه سال جاری از مجموع ۲۴ گروه اصلی، ۱۸ گروه (با ضریب اهمیت ۶۷ درصدی از شاخص کل) از رشد مثبت تولید نسبت به فصل مشابه پارسال برخوردار بوده اند و رشد شش گروه دیگر منفی یا صفر بوده است.

از مهمترین رشته فعالیت‌های صنعتی که بیشترین سهم را در رشد محقق شده شاخص تولید طی ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ داشته‌اند می‌توان به تولید دارو‌ها و فرآورده‌های دارویی شیمیایی و گیاهی، صنایع تولید مواد غذایی، صنایع تولید وسایل نقلیه موتوری و تریلر و نیم‌تریلر، صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی و صنایع تولید ماشین‌آلات مولد و انتقال نیروی برق و دستگاه‌های برقی اشاره کرد که در این دوره به ترتیب از افزایش تولید ۹ر۲۰، ۶ر۶۶، ۱ر۷۱، ۵ر۱ و ۲ر۱۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال ۹۹ برخوردار بوده‌اند.

نسخه مناسب چاپ