کوتاه از سراسر جهان
تاجیکستان: نوروز ۱۴۰۱ را با شکوه برگزار می کنیم

ایرنا: مراسم جشن نوروز سال جدید در تاجیکستان، در سطح ملی و در چهار منطقه شهر دوشنبه پایتخت و همچنین در شهرهای بلخ، سغد و خجند با حضور امامعلی رحمان رئیس جمهوری این کشور طی روزهای ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ مارس (۲۹ اسفند، ۱، ۲، ۳ و ۴ فروردین) برگزار خواهد شد. اداره فرهنگ تاجیکستان به رسانه های محلی گفت که رویداد اصلی نوروز در نوروزگاه این شهر با گنجایش ۱۵ هزار نفر برگزار می شود. بر اساس این گزارش، مراسم ویژه نوروز از ۲۹ اسفند در منطقه ختلان با حضور امامعلی رحمان آغاز و سپس مراسم اصلی از یکم تا چهارم فروردین در چهار نقطه شهر دوشنبه برگزار می شود. همچنین مسابقه محصولات نان و نمادهای نوروز شامل «هفت شین»، «هفت سین» و «هفت میم» در میدان نوروزگاه مرکز شهرستان بلخ برگزار می شود. جشن بزرگداشت نوروز در سطح منطقه نیز ۲۹ اسفند در سالن بزرگ رودکی شهر خجند برگزار می شود و خوانندگان و گروه های رقص سرشناس این منطقه حضور خواهند داشت.

رئیس جمهوری قزاقستان: مقامات ارشد ارتش

خیانت کردند

ایسنا: رئیس جمهوری قزاقستان گفت در میان کسانی که تلاش کردند ماه ژانویه در قزاقستان کودتا کنند، مقامات بلندپایه از جمله روسای ارتش و آژانس‌های ویژه این کشور مرتکب خیانت شدند. قاسم جومارت تاکایف، در سخنرانی خطاب به ملتش گفت: مقامات عالی رتبه به میهن خود خیانت کردند و در میان خائنان، روسای ارتش و سازمان های ویژه بودند. وی افزود که این افراد با ممانعت از اقدامات ارگان‌های انتظامی، اطلاعات غیرموثق را از وضعیت شهرها به رهبری کشور گزارش دادند.

نامگذاری ۱۵ مارس به عنوان روز جهانی مبارزه

با اسلام‌هراسی

فارس: مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای برای نامگذاری ۱۵ مارس به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی به تصویب رساند.این قطعنامه خواستار تقویت همکاری‌های بین‌المللی و گفت‌وگوهای جهانی در جهت ترویج فرهنگ مدارا و صلح بر مبنای احترام به حقوق بشر و گوناگونی مذاهب و عقاید است. قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل علاوه بر این، به شدت تمامی انواع خشونت علیه اشخاص بر مبنای باور یا مذهب آنها یا حمله به اماکن عبادی و مذهبی را محکوم می‌کند. مجمع عمومی سازمان ملل در این مصوبه از تمامی اعضای این مجمع، سازمان‌های مرتبط با سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای خواسته با برپایی مراسم‌های مختلف، آگاهی عمومی را درباره مقابله با اسلام‌هراسی ارتقاء بخشیده و روز بین‌المللی مبارزه با این پدیده را به صورت مناسب گرامی بدارند.

سازمان ملل ارتش میانمار را به ارتکاب جنایات جنگی

متهم کرد

ایسنا: سازمان ملل در اولین گزارش جامع خود پس از کودتای سال گذشته در میانمار اعلام کرد که ارتش این کشور درگیر یک سیستم نقض حقوق بشر شده که اکثر آن‌ها با جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت برابری می‌کند. میچل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: نیروهای امنیتی میانمار بی‌توجهی آشکاری را نسبت به زندگی مردم این کشور نشان داده‌اند؛ نیروهایی که در حملات خود از تسلیحات سنگین استفاده می‌کنند و غیرنظامیان را در مناطق پرجمعیت از قصد هدف قرار می‌دهند. وی افزود که اکثر قربانیان از ناحیه سر هدف گرفته شده اند، یا دستگیر می‌شوند و تا حد مرگ مورد شکنجه قرار می‌گیرند یا حتی به عنوان سپر انسانی از آن‌ها استفاده می‌شود.

نسخه مناسب چاپ