آمریکا پوتین را جنایتکار جنگی خواند، روسیه بایدن و بلینکن را تحریم کرد
سرویس خارجی: تنش ها میان آمریکا و روسیه بر سر اوکراین افزایش یافته است و دو طرف در عرصه سیاسی دست به اقداماتی علیه یکدیگر زده اند.

در این رابطه، مجلس سنای آمریکا قطعنامه‌ای علیه روسیه را به تصویب رساند. این قطعنامه خواستار تحقیق درباره آنچه جنایات جنگی ارتش روسیه در اوکراین خوانده، شد. این قطعنامه همچنین «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه را جنایتکار جنگی خواند. همزمان وزارت امور خارجه روسیه تحریم‌هایی را علیه تعدادی از مقام‌های ارشد آمریکا از جمله «جو بایدن» رئیس جمهوری و «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد.بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، «لوید آستین» وزیر دفاع، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی و « ویلیام برنز» رئیس سازمان سیا نیز در لیست تحریم‌های روسیه قرار دارند. مسکو اعلام کرده که تحریم‌هایش اقدام متقابل در برابر تحریم‌هایی است که واشنگتن علیه روسیه از جمله ولادیمیر پوتین اعمال کرده است. در لیست اعلام شده توسط کرملین، تحریم‌ها به عنوان واکنش متقابل به شرایط روس هراسانه شدید توسط دولت کنونی آمریکا اعلام شده است. در صدر لیست ۱۳ نفری تحریم‌های روسیه، جو بایدن و آنتونی بلینکن قرار دارند. «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش و «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید هم در لیست تحریم‌ها قرار دارند. «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه پیشین و «هانتر بایدن» فرزند رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز در لیست تحریم‌ها قرار دارند. هانتر از جمله کسانی است که با بخش انرژی اوکراین تعامل داشته و فساد مالی وی انتقادهایی را به همراه داشته است. بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، تمامی کسانی که در این لیست قرار دارند نمی‌توانند وارد فدراسیون روسیه شوند هر چند که کرملین اعلام کرده مسکو ارتباط با مقام‌های آمریکایی را در صورتی که در راستای منافع ملی آمریکا باشد، رد نمی‌کند. در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که در آینده نزدیک نیز افراد دیگری به این لیست اضافه می‌شوند. این درحالی است که سخنگوی کاخ سفید که یکی از مقام‌های تحریم شده آمریکایی توسط روسیه است، به این تحریم‌ها واکنش نشان داد. «جن ساکی» گفت: اطمینان داریم که اگر نیاز به ارتباط با روسیه وجود داشته باشد، این موضوع امکان پذیر خواهد بود.

در چنین شرایطی رئیس جمهوری اوکراین در جریان سخنرانی خود برای نمایندگان پارلمان کانادا از طریق ویدئو کنفرانس گفت آنچه بر سر اوکراین آمد سبب شد دوستان واقعی خود را بشناسیم. «ولودیمیر زلنسکی» گفت زیرساخت‌های اوکراین از سوی روسیه در حال ویران شدن است.وی افزود: موشک‌های کروز بر سر غیرنظامیان فرود می‌آید و زیر ساخت‌های اوکراین هر روز از سوی روسیه ویران می‌شود. زلنسکی خطاب به پارلمان کانادا گفت: شما می‌توانید اقدامات بیشتری برای توقف روسیه و حمایت از اروپا انجام دهید. وی تاکید کرد: چیزی که می‌خواهیم کمک و یاری است و ما نیازمند کمک هستیم و امیدواریم تلاش‌هایتان را دو چندان کرده و تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید ببخشید تا حتی یک دلار نیز برای تامین حملات تهاجمی روسیه باقی نماند. زلنسکی با ابراز امیدواری برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه گفت: باید بر فراز اوکراین منطقه پرواز ممنوع اعلام شود. وی تاکید کرد: بسته شدن حریم هوایی ما برای توقف بمباران شهرها ضروری است. زلنسکی پیشتر نیز گفته بود که اوکراین باید بداند درهای ناتو به روی آن باز نیست، شنیده می‌شود که اوکراین به ناتو نمی پیوندد؛ این درست است و باید آن را بپذیریم. وی اضافه کرد: ما درک می‌کنیم که عضو ناتو نیستیم و راهی را برای حفاظت از آسمان‌ها و شهروندان خود پیشنهاد داده‌ایم. رئیس جمهوری اوکراین گفت: دسترسی بانک‌های روسیه باید به طور کامل از سامانه «سوئیفت» قطع شود و هرگونه تجارت با مسکو نیز متوقف شود.

زلنسکی افزود: روس‌ها کشورهای اروپایی را نیز هدف قرار داده‌اند؛ ما با اتحاد و یکپارچگی با کشورهای اروپایی می‌توانیم جنگ روسیه در کشور خود را متوقف کنیم. رئیس جمهوری اوکراین گفت روسیه نتایجی که از حمله به اوکراین به دنبال آن بود را به دست نیاورده است. وی گفت که در حال حاضر دور چهارم تحریم‌ها علیه روسیه در حال آماده شدن است. زلنسکی اضافه کرد: روسیه تلفات زیادی در اوکراین داشته و مسکو واقعیت را درباره تلفات خود نمی‌گوید. رئیس‌جمهور اوکراین ضمن تأکید بر واقع‌گرایانه شدن مواضع مذاکرات حل بحران اوکراین، در عین حال بر تداوم مذاکره کی‌یف با مسکو تأکید کرد و آن‌ را حائز اهمیت خواند.زلنسکی در پیام خود تأکید کرد که مذاکرات بین هیأت اوکراینی و روس باید ادامه داشته باشد و گرچه روند این مذاکرات پیچیده و دشوار است اما حائز اهمیت است.وی تصریح کرد: همه از جمله نمایندگان ما در هیأت مذاکرات با فدراسیون روسیه باید در جایگاههای خود تلاش کنند؛ این دشوار اما مهم است. وی در ارتباط با روند مذاکرات با روسیه گفت: نشست‌ها ادامه دارد و همانطور که مطلع شدم مواضع مذاکرات بسیار واقع‌گرایانه تر شده است اما هنوز برای آنکه تصمیماتی در راستای منافع اوکراین اتخاذ شود، به زمان بیشتری نیاز است.

نسخه مناسب چاپ