جنبش«نجبا»: در ضربه زدن به رژیم صهیونیستی لحظه‌ای تردید نمی‌کنیم
سرویس خارجی: سخنگوی رسمی جنبش مقاومت اسلامی «نُجَباء» عراق در گفتگویی تلویزیونی، با حمایت از حمله موشکی سپاه علیه مقرهای «موساد» در اقلیم کردستان، گفت: در صورت لزوم برای ضربه زدن به رژیم صهیونیستی لحظه ای تردید به خود راه نمی دهیم.

«نصر الشَمَّری» عملیات موشکی ایران علیه مقرهای «موساد» در اربیل را اقدامی «افتخار آمیز» و در راستای انتقام خون‌های عربی و بازگرداندن کرامت امت اسلامی ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: بگذارید جهان به صراحت این را بشنود که ما هم اگر توان هدف قرار دادن اسرائیلی‌ها در عراق را داشته باشیم، در صورت لزوم لحظه‌ای در ضربه زدن به این رژیم تردید نمی‌کنیم و بر دست‌هایی که «موساد» مجرم را هدف قرار دهد، بوسه می‌‌زنیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در کنار ملت‌های مسلمان، مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده است و ایرانی ها سخاوتمندانه در نبرد علیه داعش و اشغالگری، به عراق کمک کردند. الشَمَّری همچنین از حمله‌ای موازی به «دهوک» از سوی ارتش ترکیه در همان شب نابودی مقرهای «موساد» خبر داد.

سخنگوی رسمی جنبش مقاومت اسلامی «نُجَباء»با ابراز تردید در اراده نهادهای حاکمیتی عراق برای بررسی و پیگیری حضور صهیونیست‌ها و «موساد» در این کشور، اعلام کرد: اگر واقعا چنین اهتمامی داشته باشند، اطلاعات و اسناد کافی موجود است و ما به‌عنوان جنبش «نُجَباء»، مدارک خود را در اختیار کمیته‌ای مستقل خواهیم گذاشت. معاون دبیرکل نُجَباء ضمن انتقاد از عضویت نمایندگان دولت اقلیم در کمیته تحقیق درباره حضور و فعالیت اسرائیل در کردستان عراق، اظهار داشت: متهم اصلی چگونه می‌تواند در مسند قضاوت بنشیند؟

الشمری ادامه داد: خاندان «بارزانی» از پنج دهه قبل ارتباطی تنگاتنگ با رژیم صهیونیستی دارند و خودشان به دشمن اجازه ورود و احداث پایگاه داده‌اند، این چه کمیته‌ای است؟

وی به تقابل جبهه مقاومت با دشمن صهیونیستی اشاره کرد و گفت: نبرد با این رژیم، مخفیانه نیست و ما در محور مقاومت شعار مهم و آشکاری داریم و آن این است که جهادمان تا زمان نابودی اسرائیل ادامه خواهد داشت. سخنگوی جنبش «نُجَباء» در ادامه از پایبندی مقاومت اسلامی عراق به فتوای شهید «سید محمدباقر صدر»(ره) مبنی بر آنکه «هرکس صلح با اسرائیل را بپذیرد، از اسلام خارج شده است» خبر داد و خاطرنشان کرد: ائتلاف‌های سیاسی نباید ما را از اصول‌مان، که ادامه نبرد با رژیم صهیونیستی تا نابودی آن است، دور کند.

عضو ارشد مقاومت عراق سپس به انتقاد شدید از رویکرد منفعلانه و متناقض دولت مرکزی پرداخت و فاش کرد: دقیقا همان شبی که مقرهای «موساد» در اربیل هدف قرار گرفت، ترکیه نیز به استان «دهوک» حمله کرد و چند غیرنظامی قربانی شدند اما مقامات بغداد حداقل برای ظاهرسازی هم بیانیه محکومیت صادر نکردند و به نظر میرسد که این دولت با تجاوزهای ترکیه و اشغال شمال کشور هیچ مشکلی ندارد!

«نصر الشَمَّری» با تخطئه رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق یادآور شد: عالی‌ترین مقام نظامی این کشور به شهادت رسید و رئیس‌جمهوری بیانیه محکومیت نداد و در هیچ مراسم بزرگداشتی شرکت نکرد؛ حالا توقع داشته باشیم که درباره بمباران دهوک موضع‌گیری کند؟!

وی درباره توافق ادعایی میان بغداد و واشنگتن برای خروج ارتش ایالات ‌متحده نیز گفت: نیروهای نظامی آمریکا همچنان در پایگاه‌های «ویکتوریا» (فرودگاه بغداد)، «عین‌الاسد» (استان الانبار) و «الحریر» (اقلیم کردستان) حضور دارند، تردد می‌کنند و پشتیبانی لجستیکی می‌شوند.

سخنگوی جنبش «نُجَباء» ضمن تأکید بر ضربات مؤثر و مستمر مقاومت به کاروان‌های لجستیک ارتش آمریکا، اعلام کرد: سیاست واشنگتن «پنهان‌کاری رسانه‌ای» است و تلفات و خساراتشان را می‌پوشانند ، دوره قبلی که اشغالگران آمریکایی در عراق بودند هزاران عملیات انجام دادیم که آمریکا حتی به یکی از آن‌ها اعتراف نکرد ، از جمله هدف قرار دادن یک مرکز فرماندهی عملیات آمریکا در کربلا که به‌طور کامل منهدم شد و تمامی اشغالگران حاضر در آنجا کشته شدند.

این مقام ارشد مقاومت با اشاره به اطلاعیه رسمی رژیم اسرائیل که از اتباع خود خواست فعلا به کردستان عراق سفر نکنند، ادامه داد: این ثابت می‌کند که اسرائیلی‌ها‌ در اقلیم حضور و تردد دارند ، دولت اقلیم و خاندان بارزانی، خود را بخشی از عراق نمی‌دانند و استمرار قدرت خود را در تضعیف کشور و تفرقه‌جویی می‌بینند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو با اظهار تأسف از اینکه هیچ کمیته حقیقت‌یابی در عراق از سال ۲۰۰۳ بدین‌سو به نتیجه نرسیده است، گفت: به‌طور مثال، جنایت فرودگاه بغداد که به شهادت فرماندهان پیروزی به‌دست آمریکا‌یی‌ها انجامید، به نتیجه نرسیده است؛ در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا علنی به این ترور اعتراف کرد! همچنین حملات اسرائیل و اشغالگران آمریکایی به مقرهای مرزی نیروهای مسلح عراق نیز به نتیجه نرسیده است.

سخنگوی نُجَباء ضمن تأکید بر همراهی اکثریت مردم مسلمان کردستان عراق با مقاومت و مخالفت آنان با سازشکاری، افزود: تظاهراتی که در کردستان روی داد، آیا عرب‌های “العماره” و “ناصریه” بودند یا اهالی اقلیم بودند که به وضعیت موجود اعتراض داشتند؟ الشمری افزود: مهاجرانی که در مرزهای اروپا قربانی شدند، آیا همان کُردهای ناراضی از وضعیت اقلیم نبودند؟

در همین حال، «حسن العلوی» از سیاستمداران عراقی به تحولات اخیر «اربیل» و حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در اقلیم کردستان واکنش نشان داد و با اشاره به میزبانی «اربیل» از صهیونیست ها خطاب به «مسعود بارزانی» گفت: سپاه ایران برسر امنیت ملی کشورش شوخی ندارد لذا نباید کاری را که «زلنسکی» با اوکراین کرد، شما با «اربیل» بکنید.

وی به همین منظور نامه‌ای را خطاب به «مسعود بارزانی» رئیس حزب دموکرات کردستان نوشت. وی در نامه خود خطاب به بارزانی آورده است: از درگیری با ایران اجتناب کن و زلنسکیِ اربیل نباش.

العلوی در ادامه خطاب به بارزانی گفت: ایران همسایه‌تان است؛ شما بهتر از من ایران را می‌شناسید و می‌دانید که موشک‌های سپاه پاسداران ایران از قدرت فزاینده ای برخوردار هستند ، همچنین آگاه هستید که ایران و سپاه پاسداران بر سر امنیت ملی خود شوخی ندارند. بنابراین، خود را در مواجهه با ایران قرار ندهید و کاری را که زلنسکی با اوکراین کرد، شما با اربیل نکنید.

این سیاستمدار عراقی همچنین خطاب به رئیس حزب دموکرات کردستان گفت: آنچه که اتفاق افتاد (حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر موساد) تنها نمونه کوچکی از اتفاقی است که می‌تواند اقلیم کردستان را به جهنم تبدیل کند ، شما پیشتر چنین تجربه‌ای را امتحان کرده‌اید.وی همچنین بارزانی را مورد خطاب قرار داد و تأکید کرد: اگر چنین کاری انجام دهی، (در مواجهه با ایران قرار بگیری) همگان شما را رها خواهند کرد و آنگاه یا کشته خواهی شد و یا مجبور خواهی بود به یکی از کشورهای عربی پناه ببری. این سیاستمدار عراقی در پایان نامه خود به بارزانی اعلام کرد: نصیحت برادر و دوستِ خود را بپذیر و متهورانه عمل نکن، نه با ایران دشمنی کن و نه در مواجهه با آن قرار بگیر.

در چنین شرایطی، منابع امنیتی از افزایش تحرکات ارتش آمریکا در مناطقی از عراق از جمله پایگاه «الحریر» در داخل فرودگاه «اربیل» خبر دادند. به گفته آنها، تجهیزات نظامی گسترده ای توسط کاروان های نظامی آمریکا از طریق گذرگاه «فیشخابور» از مرزهای سوریه وارد استان «دهوک» شده و به سمت پایگاه «الحریر» ارسال شده است و همزمان، آمریکایی ها در حال تقویت استحکامات امنیتی خود در اطراف پایگاه مذکور هستند. این منابع به پروازهای شناسایی آمریکایی ها هم اشاره کردند.

این در حالی است که پس از حملات موشکی اخیر سپاه به مقرهای «موساد» در اربیل، منابع امنیتی عراق نسبت به احتمال انجام حملات هوایی و موشکی آمریکا یا اسرائیل به مواضع مقاومت در خاک سوریه و عراق هشدار دادند. در خبر دیگری، «یحیی رسول»، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از خنثی کردن یک توطئه تروریستی و انتحاری در «سلیمانیه» که قرار بود در ماه مبارک رمضان صورت گیرد، خبر داد.

در تحولات سیاسی نیز، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق موعد برگزاری جلسه انتخاب رئیس جمهوری را اعلام کرد و در بیانیه‌ای گفت: روز شنبه ۲۶ مارس ۲۰۲۲ (۶ فروردین) جلسه ویژه انتخاب رئیس جمهوری عراق برگزار می شود. بر اساس قانون اساسی عراق، پارلمان یکی از نامزدها را با آرای اکثریت یعنی دوسوم نمایندگان پارلمان انتخاب می‌کند ، کسب ۲۲۰ رای از مجموع ۳۲۹ نماینده پارلمان برای پیروزی و نشستن بر کرسی ریاست جمهوری عراق الزامی است.

نسخه مناسب چاپ