فرمانده سنتکام: داعش در پی افزایش فعالیت های تروریستی در افغانستان است
سرویس خارجی: فرمانده نیروهای مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) در نشست کمیته نیروهای مسلح «سنا»، از احتمال افزایش حملات تروریستی داعش در افغانستان خبر داد.

«کنت مکنزی» در نشست پاسخگویی به کمیته نیروهای مسلح «سنا» گفت: داعش «خوراسان» در حال بازسازی خود است و پیش‌بینی می‌شود که طی ماه های آینده قادر به حمله علیه اهدافی خارج از افغانستان باشد.

وی افزود: طالبان تلاش دارد تا فشار را بر داعش حفظ کند اما انتظار می‌رود داعش در تابستان حملاتش را در افغانستان حتی در کابل افزایش دهد.

مکنزی با تاکید بر اینکه آمریکا دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اعلام کرد: اهرم‌هایی وجود دارد که می‌توانیم در تغییر شرایط در افغانستان استفاده کنیم. این ژنرال ارشد آمریکایی تاکید کرد: با توجه به تلاش طالبان برای به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی به عنوان دولت قانونی افغانستان، واشنگتن می‌تواند از طریق دیپلماسی و کمک‌های اقتصادی، رفتار آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. رئیس «سنتکام» همچنین گفت که از زمان خروج از افغانستان، نیروی هوایی آمریکا هیچ حمله‌ای را در خاک این کشور انجام نداده است.

در همین حال، یک مقام سازمان ملل متحد هشدار داد که ۲۳ میلیون تن در افغانستان در معرض تهدیدات ناشی از ناامنی غذایی و سوءتغذیه غیرقابل وصف قرار دارند. «رامیز الکبروف»، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان و معاون نماینده ویژه این نهاد گفت: بحران گرسنگی در افغانستان به زودی ۲۳ میلیون افغان را گرفتار خواهد کرد.

وی افزود: خانواده‌های افغان برای بدست آوردن غذا اقدام به فروش وسایل شخصی وحتی اعضای بدنشان می‌کنند و این بسیار ناامید کننده است. الکبروف خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد مردم در افغانستان به غذای کافی دسترسی ندارند و این موضوع در خانواده‌هایی که زنان سرپرست هستند، بیشتر است .

نسخه مناسب چاپ