سئول: آزمایش موشک بالستیک کره شمالی شکست خورد
سرویس خارجی: ارتش کره جنوبی اعلام کرد: پیونگ یانگ برای دهمین بار در سال جدید، یک «پرتابه ناشناخته» که به نظر می رسد یک موشک بالستیک باشد را شلیک کرده است اما با انفجار آن در هوا، این پرتاب آزمایشی عملا «شکست» خورده است.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی با انتشاراین خبر در بیانیه‌ای اعلام کرد: این پرتابه از مبدا فرودگاه «سونان» در خارج از پیونگ‌یانگ، شلیک شده و به نظر می رسد بلافاصله پس از پرتاب، شکست خورده است.فرماندهی هند و اقیانوسیه ارتش آمریکا نیزبا ذکر اینکه موشک پرتاب شده بالستیک بوده است بدون آنکه اشاره ای به گزارش‌هایی درباره شکست این پرتاب آزمایشی داشته باشد، آن را محکوم کرد و از پیونگ‌یانگ خواست از اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» بیشتر خودداری کند.

همچنین خبرگزاری «یونهاپ» نیز به نقل از منابع ناشناس گزارش داد : به نظر می‌رسد این پرتابه اندکی پس از شلیک، درهوا منفجر شده است.در عین حال پایگاه خبری «ان.کی نیوز»، مستقر در سئول به نقل از شاهدان ناشناس و با استناد به عکسی از این آزمایش که گوی دودی قرمز رنگی در انتهای یک مسیر زیگزاگی طی شده توسط این موشک در آسمان را نشان می‌دهد، گزارش داد : پس از شکست این آزمایش، بقایای موشک یاد شده در پیونگ‌یانگ یا نزدیکی آن سقوط کرده است.از سوی دیگر بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این پرتاب، که دهمین پرتاب موشکی کره شمالی در سال جاری میلادی است، نشان می‌دهد که کره شمالی مصمم است تا بر اصرار خود برای مدرن‌سازی زرادخانه تسلیحاتی خود و فشار وارد کردن بر رقبایش برای گرفتن امتیاز در ضمن معلق ماندن مذاکرات مربوط به خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره ادامه دهد.در همین خصوص یک مقام ارتش کره جنوبی که نامش را فاش نشده است هم به این خبرگزاری گفت: این موشک کره شمالی در حالی که در ارتفاع حدود ۲۰ کیلومتری پرواز می‌کرد منفجر شد ولی علت آن هنوزمشخص نیست.

همچنین رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه ای تاکید کرد: این پرتاب که از منطقه پیونگ‌یانگ انجام شد ظاهراً شکست خورده است. در این بیانیه آمده است که مقامات اطلاعاتی کره جنوبی و ایالات متحده در حال تجزیه و تحلیل جزئیات این پرتاب هستند.

از سوی دیگر سازمان هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی (ایکائو) نیز از بابت تداوم پرتاب‌های موشکی کره شمالی اظهار نگرانی و عنوان کرد: این اقدام«ریسکی جدی» را متوجه هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی می‌کند.

این سازمان وابسته به سازمان ملل که در مونترال مستقر است، در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود بر نگرانی‌اش در قبال «پرتاب‌های موشکی از پیش اعلام نشده کره شمالی که ریسکی جدی را متوجه هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی می‌کنند» تاکید کرد.

در این بیانیه تصریح شد:‌ از کره شمالی به عنوان یک عضو آژانس ایکائو انتظار می‌رود به کشورهای مجاورش نسبت به هرگونه فعالیت یا حادثه برآمده از اراضی‌اش که احتمال ایجاد ریسک را برای مسیرها یا عملیات‌های هوانوردی غیرنظامی آن حوالی داشته باشند، اطلاع بدهد.

نسخه مناسب چاپ