روستا؛ میعادگاه طبیعت دوستان
 

زندگی شهری و شهرنشینی آدمی را از طبیعت و زیبایی‌هایش دور می‌کند بویژه در کلانشهرها که کلاف ترافیک نیز دور انسان‌ها تنیده است. برای آنکه این فاصله را کوتاه کنیم بهترین گزینه سرزدن به روستاهای اطراف شهرمان است، مکان‌هایی که هنوز پیوند خود را با طبیعت حفظ کرده‌اند و از نظر دیگر جاذبه‌های گردشگری نیز غنی هستند و مردمان مهربان آن باگشاده رویی به استقبالمان می‌آیند. از جمله

‏ روستای خور

‏ روستای خور در شمال شهرستان کرج و ابتدای جاده چالوس واقع شده است. باغها، پیست اسکی و آبشار روستای خور می‌تواند روز بسیار جذابی را برای گردشگران رقم بزند. از روستای خور تا آبشار حدود یک ساعت پیاده روی لازم است.

در جاده چالوس، نرسیده به سد کرج، یک جاده پرشیب در سمت راست به چشم می‌خوردکه ما را بسمت خوزنکلا و پیست اسکی خور راهنمایی می‌کند. پس از عبور از خوزنکلا که روستای پایین دست سد کرج است. از روستاهای ابهرک، ارنگه، سیجان و سرزیارت گذشته تا درنهایت به روستای خور با طبیعت کم نظیر و دره سرسبزش می‌رسیم.

از جاده چالوس تا روستای خور حدود ۸ کیلومتر است. پس از پیست اسکی خور، مسیر صحیح جاده سمت راست است. از انتهای روستای خور با یک کوهنوردی دو ساعته می‌توان به قله پهنه حصار راه یافت. جناح دیگر این قله به روستا و آبشار سنگان می‌رسد که از مسیرهای زیبای کوهپیمایی است. ادامه مسیر را باید طوری انتخاب کرد که از کنار نهر آبی با دیواره‌های بتونی عبور کند. پس از۴۰ دقیقه پیاده روی از میان طبیعت بکر و دیدنی و در سکوتی ملکوتی به آبشار زیبای خور خواهیم رسید.

‏‏این آبشار زمستانها کاملا تا بالا یخ می‌زند و علاوه بر جذابیت طبیعی که بوجود می‌آورد، بسیاری از علاقه مندان به رشته یخ نوردی را نیز بسوی خود می‌کشاند. دیواره‌های بلند دور تا دور را احاطه کرده و در این میان، سهم کوچکی از آسمان نمایان است.

آب آبشار با وجود کم حجم بودن ولی با شدّت و حدّت هر چه تمام‌تر و شلاق گونه بر روی تخته سنگ‌های پایین اصابت کرده و صدای سمفونی ریختن آب انرژی مضاعفی را در دل و جان جای می‌دهد. وقتی در چند قدمی آبشار می‌ایستید، پودر آب چنان با لطافت صورتتان را نوازش می‌دهد که می‌توانید آرامش و زیبایی طبیعت را لمس کنید.

‏ روستای کردان

‏ بیشترگردشگرانی که برای دیدن آثار تاریخی متعدد شهرستان ساوجبلاغ به این منطقه سفر می‌کنند، بلافاصله پس از بازدید از روستای برغان عازم روستای کردان می‌شوند.

کردان دارای شهرتی در حد برغان است و آثار طبیعی و تاریخی ارزشمندی دارد.

در منابع گردشگری درباره ویژگی‌های این روستا آمده است: روستای تاریخی کردان از توابع بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در ارتفاع ۱۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است که از شمال با جاده کوهسار و برغان، از غرب با اراضی سیف‌آباد و بانو صحرا، از جنوب با اتوبان کرج – قزوین و از شرق با شهرستان کرج همجوار است.

مساحت بخش مسکونی کردان (طرح‌هادی) ۱۰۴?هکتار است و فاصله آن از هشتگرد ۱۵ کیلومتر، از کوهسار۵ کیلومتر و از شهر کرج ۲۲ کیلومتر است.

از جاذبه‌های مهم این روستا می‌توان از امامزاده شاهزاده حسین (ع) و بقعه بی‌بی شهر بانو نام برد. بنای امامزاده شاهزاده حسین (ع) با پلانی مدور ۳۴ کنگره ارتفاع شش متر دارد که و از این نظر جزء بناهای زیبا و استثنایی به شمار می‌آید و در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است.

در کردان مراکز پرورش اسب متعددی فعالیت می‌کنند که از جاذبه‌های مهم اقتصادی این روستا به شمار می‌آید.

شغل غالب ساکنین کشاورزی، باغداری و دامداری است. روستای کردان به سبب موقعیت ویژه جغرافیایی، استقرار صنایع مهم و وجود جاذبه‌های بسیار زیبا و برجسته طبیعی، تاریخی، گردشگری، مذهبی، مجاورت با اتوبان تهران- قزوین و همسایگی با مراکز جمعیتی نظیر کلانشهر کرج از یک سو و برخورداری از آب و هوای مطلوب و طبیعت بسیار زیبای کوهستانی از سوی دیگر، ضمن پذیرایی از تعداد قابل توجه گردشگر، از استعداد مهاجرپذیری بالایی برخوردار است.‏

روستای آبگرم لاریجان

‏به علت شرایط ویژه زمین‌شناختی در دامنه‌های البرز به ویژه اطراف قله دماوند، آب‌های معدنی با خواص مختلف درمانی وجود دارد که مهم‌ترین آنها در روستای آبگرم مجموعه‌ای جذاب را پدید آورده‌است. روستای ییلاقی و خوش آب‌وهوای آبگرم در دامنة قله دماوند قرار دارد. جاده دسترسی به آن پس از طی ۷۰کیلومتر در مسیر گردشگری هراز که شهر آمل را به تهران متصل می‌کند در محل گزنک بخش لاریجان از راه اصلی جدا شده و به سمت غرب در مسیر کوهستانی و آسفالته ادامه یافته و پس از عبور از روستای ییلاقی گزانه به آبگرم می‌رسد.‏

‏ آبهای گرم معدنی این روستا با حرارتی حدود ۶۲ درجه سرشار از مواد گوگردی بوده و به همین دلیل برای درمان انواع بیماری‌های پوستی، دردهای استخوان، مفاصل و روماتیسم مفید است.

آبگرم لاریجان در فاصله ۶۰ کیلومترى شمال شرق تهران و ۲۶ کیلومترى شمال شرق شهرستان دماوند قرار دارد. مظهر این چشمه در شکاف سنگ‌هاى کواترنرى (آندزیت و بازالت) واقع شده است. آب این چشمه در ردیف آبهاى داغ و تیپ آن سولفاته کلسیک است.

‏‏ این مکان مى تواند محلى بسیار خوب براى استقرار پایگاه جمع آورى داده‌هاى هیدروژئوشیمیایى باشد.

نسخه مناسب چاپ