همایش بین‌المللی ژئوتوریسم سال آینده در لرستان برگزار می‌شود
 

خرم‌آباد: خبرنگار اطلاعات: نخستین .

استاندار لرستان با اعلام این خبر افزود: قابلیت و نعمت‌های فراوانی در لرستان وجود دارد که باید شناسایی و شکوفا شود.

هوشنگ بازوند که در دیدار با سفیر اتریش سخن می‌گفت، افزود: این استان آمادگی همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و توریسم را با سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه کشور اتریش دارد.

وی با تأکید براین‌که تمایل به سرمایه‌گذاری در کشور پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم افزایش یافته است، گفت: به طور قطع این استان مکان امنی برای سرمایه‌گذاران خواهد بود.

وی سپس به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز اشاره کرد و گفت: درحال حاضر دانشگاه لرستان به عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور دارای حدود ۷۰ رشته دکتری تخصصی است که این مهم ظرفیت مطلوبی برای مبادله دانشجو بین دو کشور محسوب می‌شود.

او با بیان این‌که اقدام‌های مطلوبی برای توسعه صنعت توریسم در لرستان انجام شده است، افزود: در این‌زمینه برنامه‌ریزی برای زیرساخت‌های صنعت گردشگری از جمله ساخت هتل‌ها و رستوران‌ها در استان انجام شده است.

وی گفت: وجود ۲۵۰۰ اثر تاریخی در استان ظرفیت قابل قبولی برای تبادل گردشگر با اتریش و در نتیجه تبادل فرهنگی میان دو کشور محسوب می‌شود.

دیدار با شهردار

همچنین سفیر اتریش در دیدار با شهردار خرم‌آباد گفت: باتوجه به ظرفیت‌های بالای تاریخی لرستان علاقه‌مندیم نمایشگاهی از آثار مفرغ و برنز این استان در اتریش برپا کنیم.

«فردریش اشتیفت» در دیدار با شهردار خرم‌آباد افزود: با برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و تاریخی اتریش و لرستان، مشترکات تاریخی در کشور ایران و اتریش بیش از پیش آشکار می‌شود.

وی گفت: تاریخ و تمدن اتریش به قدمت لرستان نیست و با توجه به اظهارات مسئولان استان نسبت به قدمت ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ ساله شهرنشینی در لرستان، درباره برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی با استاندار لرستان بحث و تبادل نظر شده است.

او با اشاره به جاذبه‌های تاریحی لرستان بویژه قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد گفت: هفته فرهنگی ایران در اتریش با تمرکز برمعرفی لرستان برگزار می‌شود.

اشتیفت افزود: موارد مشابه و موازی بسیاری میان ایران و اتریش وجود دارد اما اتریش سالانه از ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون گردشگر که اقامت شبانه در این کشور دارند سود می‌برد.

شهردار خرم‌آباد نیز در این دیدار گفت: باتوجه به برگزاری موفق هفته فرهنگی لرستان در تهران، شهرداری تهران پیشنهاد داد که سال آینده ماه فرهنگی لرستان در تهران برگزار شود تا فرصت برای معرفی بخشی از توانمندی‌های مختلف استان افزایش یابد.

محمد مهرابی با تأکید براستقبال سرمایه‌گذاران خارجی در خر‌م‌آباد افزود: موانع پیدا و پنهان سرمایه‌گذاری تا حدودی در استان و شهرستان خرم‌آباد برطرف شده است.

وی بابیان این‌که شهرداری خرم‌آباد آمادگی کامل برای حضور عملی و هدفمند سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف عمران شهری را دارد، خواستار خواهرخواندگی خرم‌آباد و وین و برقراری هفته‌های فرهنگی در این دو شهر شد که سفیر اتریش نسبت به انجام مقدمات و انتقال درخواست خواهرخواندگی خرم‌آباد با شهر «اینسبوروک» قول مساعد داد.

نسخه مناسب چاپ